Pożegnanie Henryka Wujca. Działacz "Solidarności" odznaczony Orderem Orła Białego

Henryk Wujec - były działacz opozycji demokratycznej, członek KOR, działacz "Solidarności", więzień polityczny, polityk - został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Dziś w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie odbywają się uroczystości pogrzebowe opozycjonisty. Henryk Wujec spocznie w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych.

Henryk Wujec
fot. Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

W uroczystościach pogrzebowych biorą udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a także doradczyni prezydenta RP Zofia Romaszewska. Ostatnia z wymienionych odczytała decyzję Andrzeja Dudy o pośmiertnym odznaczeniu Henryka Wujca. 

Wujec zmarł 15 sierpnia po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 79 lat. Był działaczem opozycji demokratycznej, członkiem KOR, działaczem Solidarności, więźniem politycznym, posłem na Sejm X, I, II i III kadencji, wiceministrem rolnictwa w latach 2010-2015 i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Henryk Wujec #Order Orła Białego

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo