Z OSTATNIEJ CHWILI

MSZ skierował do Niemiec notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych • • • Minister Rau: uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno zawierać m.in. wypłacenie przez Niemcy odszkodowania za materialne i niematerialne szkody wyrządzone państwu polskiemu • • •

Sinice w jeziorach. Czynne wszystkie nadmorskie kąpieliska

Czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska strzeżone w woj. pomorskim – poinformował w niedzielę rano Główny Inspektorat Sanitarny. Ze względu na zakwit sinic zamknięte są dwa kąpieliska położone nad jeziorami: Bielkowskim i Węgorzyno.

Przykuta / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Obecnie we wszystkich nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego, woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

W niedzielę w woj. pomorskim, z powodu zakwitu sinic, nie należy kąpać się w Sulęczynie (powiat kartuski) nad jeziorem Węgorzyno oraz w Kolbudach (pow. gdański) nad jeziorem Bielkowskim.

Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna - z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitowi sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

W przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu, od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. (PAP)

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#sinice #GIS #Morze #Węgorzyno #Sulęczyn

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo