Czynne wszystkie nadmorskie kąpieliska

Czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska strzeżone w woj. pomorskim – poinformował w sobotę rano Główny Inspektorat Sanitarny. Ze względu na zakwit sinic zamknięte są dwa kąpieliska położone nad jeziorami: Bielkowskim i Węgorzyno.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego - https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Z zamieszczonych tam danych wynika, że obecnie we wszystkich nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego, woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

W sobotę w woj. pomorskim, z powodu zakwitu sinic, nie należy kąpać się w Sulęczynie (powiat kartuski) nad jeziorem Węgorzyno oraz w Kolbudach (pow. gdański) nad jeziorem Bielkowskim.

Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna - z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitowi sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

W przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu, od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#kąpieliska #pomorskie #morze

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo