IMGW ostrzega przed sobotnimi upałami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem w ośmiu województwach. Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla trzech województw. Alerty obowiązują do godzin wieczornych w sobotę; prognozowana temperatura maksymalna może wynieść 32 st. C.

pixabay

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, opolskim oraz w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, zachodniej części województwa mazowieckiego, południowej i wschodniej części województwa wielkopolskiego i wschodniej części województwa dolnośląskiego. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść w tych miejscach od 30 do 32 st. C., zaś nocą od 17 do 20 st.

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwach: śląskim i małopolskim (w obu regionach bez południowych powiatów) i w świętokrzyskim. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść od 29 do 32 st. C., zaś nocą od 15 do 17 st.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.

RCB podkreśla, że przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#IMGW #Alert #pogoda #RCB

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo