Łotwa i Estonia wprowadzą sankcje dla białoruskich urzędników

Łotwa i Estonia zamierzają wprowadzić sankcje wizowe wobec białoruskich urzędników państwowych odpowiedzialnych za fałszowanie wyniku wyborów prezydenckich na Białorusi - poinformowało w piątek łotewskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Wallpaper Flare

W komunikacie opublikowanym na stronie MSZ w Rydze napisano, że ministerstwa spraw zagranicznych Łotwy i Estonii "wyrażają najgłębsze zaniepokojenie wyborami prezydenckimi na Białorusi, których wynik nie został uznany przez białoruskie społeczeństwo, i wzywają do pokojowego i zgodnego z prawem rozwiązania obecnego kryzysu na Białorusi".

Obydwa resorty wspólnie postanowiły kontynuować akcję wprowadzenia ukierunkowanych, indywidualnych sankcji wobec białoruskich urzędników odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów prezydenckich na Białorusi i nadużywanie siły wobec uczestników pokojowych demonstracji w tym kraju.

Jak poinformowano w komunikacie, Łotwa i Estonia przygotowały listy białoruskich urzędników, a sankcje przewidują zakaz wizowy.

- "Działanie polegające na wprowadzeniu sankcji na szczeblu krajowym nastąpi przed wprowadzeniem sankcji przez Unię Europejską, zgodnie z procedurami krajowymi"

- napisano.

MSZ Łotwy i Estonii podkreśliły, że bardzo wysoko cenią podstawowe zasady demokracji, dla których podstawą jest prawo obywateli do wyrażania swojej woli politycznej poprzez wolne i uczciwe wybory. Zaznaczyły, że "Łotwa i Estonia wysoko cenią przestrzeganie praw politycznych i standardów demokratycznych na całym świecie".

Oświadczono też, że oba kraje będą nadal aktywnie działać na rzecz wzmocnienia wsparcia dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.

-"Białoruś jest i pozostanie ważnym sąsiadem, a Łotwa i Estonia będą nadal utrzymywać przyjazne stosunki sąsiedzkie z narodem białoruskim"

- zapowiedziały MSZ Łotwy i Estonii.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Łotwa #Estonia #Białoruś #MSZ #Aleksandr Łukaszenka

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo