Trump obserwuje sprawę Nawalnego. O północy opozycjonista wyleci do Niemiec

Prezydent Donald Trump oświadczył w czwartek, że administracja USA obserwuje sytuację, związaną z próbą otrucia Aleksieja Nawalnego, jednego z przywódców opozycji w Rosji. Nawalny został hospitalizowany w Omsku na Syberii - poinformowała wcześniej w czwartek jego rzeczniczka Kira Jarmysz. Wyraziła przypuszczenie, że Nawalny zatruł się substancją dodaną mu do herbaty.

Donald Trump
By Palácio do Planalto - https://www.flickr.com/photos/palaciodoplanalto/47369760312/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org

Lekarz opozycjonisty Jarosław Aszychmin, ocenił, że należy przewieźć go do lecznicy za granicą ze szpitala w Omsku, gdzie jest on na oddziale reanimacji, gdyż łatwiej byłoby ustalić przyczynę choroby.

Decyzję w sprawie ewentualnego przewiezienia Nawalnego z Omska do innego szpitala zapadnie na konsylium lekarskim - podał wydział zdrowia władz obwodu omskiego.

Około rok temu Nawalny trafił do szpitala w Moskwie z objawami ostrej reakcji alergicznej. Przewieziono go wówczas do szpitala z aresztu, gdzie odbywał karę administracyjną. Wówczas polityk nie wykluczał, że padł ofiarą próby otrucia.

44-letni Nawalny jest prawnikiem i działaczem opozycji, autorem popularnego w Rosji bloga. Założona przez niego Fundacja Walki z Korupcją regularnie publikuje materiały śledcze na temat nadużyć korupcyjnych w najwyższych kręgach rosyjskich władz.

Niemiecka lotnicza karetka pogotowia poleci do Rosji Nawalnego, startując z Berlina o północy z czwartku na piątek - poinformowała fundacja Cinema for Peace, która organizuje jego transport do Niemiec.

Wcześniej w czwartek niemiecka kanclerz Angela Merkel podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oświadczyła, że jej kraj jest gotów udzielić wszelkiej pomocy medycznej Nawalnemu. Podobną gotowość wyraził Macron, który dodał, że Francja może udzielić azylu rosyjskiemu politykowi.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Aleksiej Nawalny #Donald Trump #USA #Niemcy #Rosja #Omsk #otrucie

tm
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo