Premier: Rada Europejska potępiła przebieg wyborów na Białorusi. Wybory powinny być powtórzone

Cała Rada Europejska jednoznacznie potępiła przebieg wyborów na Białorusi. Stwierdziliśmy, że ten wybory powinny zostać powtórzone, że one nie mogą być uznane za wybory uczciwie przeprowadzone, wolne i demokratyczne - mówił w środę po szczycie UE ws. Białorusi premier Mateusz Morawiecki.

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

- Ten głos został bardzo mocno nie tylko wysłuchany, ale wzmocniony głosem wszystkich innych liderów Rady Europejskiej

- mówił szef polskiego rządu.

- Także na wniosek Polski uzgodniliśmy zaangażowanie ponadnarodowych ciał takich jak sprawdzone w takich sytuacjach OBWE po to, żeby ewentualnie również wspierać proces demokratyzacji poprzez chociażby nadzór nad przygotowaniem kolejnych wyborów, jeżeli sytuacja w taki sposób się rozwinie

- dodał Morawiecki.

- Popieramy mocno sankcje przeciwko osobom, które działały przeciwko manifestantom na Białorusi

- stwierdził.

- Nie chcemy natomiast, żeby społeczeństwo białoruskie ucierpiało w wyniku tych działań sankcyjnych. Chcemy dać do zrozumienia reżimowi Aleksandra Łukaszenki, że ten czas kiedy można było nie słuchać głosu społecznego, poprzez ten mocny głos, który został wyrażony w ostatnich protestach, musi się skończyć, jak najszybciej; że trzeba zasiąść do rozmów, że trzeba procesu negocjacji i dialogu, który doprowadzi do stopniowej demokratyzacji, oby jak najszybciej, sytuacji na Białorusi

 - oświadczył szef rządu. - Poprosiłem o dopisanie punktu dot. wsparcia niezależnych mediów i organizacji pozarządowych - stwierdził.

Szef rządu zaznaczył, że Grupa Wyszehradzka zaakceptowała plan wsparcia dla białoruskich przedsiębiorców. - Będziemy przedstawiali kolejne propozycje Radzie Europejskiej - powiedział.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że wkrótce przedstawione zostanie uproszczenie procedur dla osób, które chcą wjechać do Polski z Białorusi.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#premier #UE #Unia Europejska #PMM #Mateusz Morawiecki #Białoruś #Aleksandr Łukaszenka

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo