Wraca sprawa ustawy degradacyjnej. Paweł Piekarczyk ponowił pytania do prezydenta Dudy

Wiosną 2018 r. prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o pozbawianiu stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943–1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu, zwaną ustawą degradacyjną. Dziś bard Strefy Wolnego Słowa Paweł Piekarczyk po raz kolejny zwrócił się do prezydenta z prośbą o powrót do rozpatrzenia sprawy.

Paweł Piekarczyk / fot. Bartosz Kalich/Gazeta Polska

Uchwalona przez parlament ustawa pozbawiała stopni oficerskich wszystkich członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, a także pozwalała na odebranie stopni wojskowych tym, którzy uczestniczyli w zbrodniach komunistycznych, bądź inaczej sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu.

Ustawa została jednak zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. W ustnym uzasadnieniu przywódca kraju przywołał postać Kawalera Orderu Lenina, Bohatera Związku Sowieckiego, gen. Mirosława Hermaszewskiego wskazując, że jego uczestnictwo w Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego miało inną naturę niż pozostałych członków WRON i że uchwalona przez Parlament Ustawa pozbawiała członków WRON prawa do dwuinstancyjnego rozpatrzenia sprawy. "Nie jest to dla mnie łatwa decyzja, bo chciałbym, aby te sprawy zostały załatwione i wierzę w symboliczny wymiar tego typu ustawy" - dodał wówczas prezydent.

Latem br. Paweł Piekarczyk, matematyk i bard związany ze środowiskiem "Gazety Polskiej" złożył w Kancelarii Prezydenta pismo z pytaniami w sprawie ustawy degradacyjnej, jednak pismo pozostało wówczas bez odpowiedzi.

Dziś rano Paweł Piekarczyk po raz kolejny zadał prezydentowi Andrzejowi Dudzie pytania dotyczące sprawy degradacji.

- Zawetowanie ustawy degradacyjnej było jedną z tych spraw, które wpłynęły na zmianę mojego stosunku do Prezydenta Dudy na negatywny. Obecnie panujący stan, gdy stopień Marszałka Polski przysługujący Józefowi Piłsudskiego nosi również Konstanty Rokossowski (nawiasem mówiąc również Marszałek Związku Sowieckiego), gdy do stopnia generała Wojska Polskiego został słusznie awansowany Ryszard Kukliński, a generałami pozostają Jaruzelski Wojciech I Kiszczak Czesław, jest nie do przyjęcia. Takie przykłady można niestety mnożyć. Ta sytuacja w jakimś sensie odbiera godność Wojsku Polskiemu. Teraz, na początku nowej kadencji, zwracam się do Pana Prezydenta z nadzieją, że degradacje zostaną przeprowadzone. Podobnie zresztą wygląda sprawa odznaczeń – jest nie do przyjęcia, że cały czas nie odebrano na przykład Orderów Wojennych Virtuti Militarii tym, którzy otrzymali je za zwalczanie Żołnierzy Niezłomnych

- powiedział w rozmowie z portalem Niezalezna Paweł Piekarczyk.

- Serdecznie zapraszam do dołączenia się do mojego apelu. Można to zrobić wysyłając wiadomość pod adres mailowy degradacje2020@gmail.com lub przez mój profil na Facebooku – wszystkie głosy poparcia zostaną przekazane Panu Prezydentowi

- dodał. 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Duda #prezydent #degradacja #Paweł Piekarczyk

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo