Malarstwo, fotografia i hologramy – Cud nad Wisłą w Muzeum Mazowieckim

W ramach obchodów 100-lecia Cudu nad Wisłą i obrony Płocka przed armią bolszewicką tamtejsze Muzeum Mazowieckie przygotowało wystawę „1920. Malarstwo. Fotografia”. Na ekspozycję, która dostępna będzie dla zwiedzających do 27 września, składają się m.in. batalistyczne obrazy i archiwalne fotografie.

Wystawie towarzyszy prezentacja hologramów „Bohaterowie 1920 r.” ukazująca fabularyzowane epizody z życia 14 uczestników wojny polsko-bolszewickiej, w tym marszałka Józefa Piłsudskiego, późniejszego generała Stanisława Maczka oraz ks. Stanisława Skorupki, a także najmłodszych obrońców Płocka: 16-letniej wówczas Janiny Śmieciuszewskiej, 14-letniego Józia Kaczmarskiego i 12-letniego Tadzia Jeziorowskiego.

We wtorek, przed wernisażem wystawy „1920. Malarstwo. Fotografia”, na pasażu w pobliżu Muzeum Mazowieckiego stanęła replika czołgu Renault FT 17, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Pojazd, należący do Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej z Torunia, zagrał w filmie z 2011 r. w reżyserii Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska”.

W 100-lecie wojny polsko-bolszewickiej chcieliśmy przedstawić jej historię nieco inaczej niż dotychczas, podczas corocznych ekspozycji nawiązujących do obrony Płocka z sierpnia 1920 r. Postanowiliśmy, że tym razem wydarzenia i postacie tamtych czasów zaprezentujemy poprzez malarstwo i archiwalne fotografie, w tym także prezentowane po raz pierwszy.

 – powiedział dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj.

Wspomniał, iż na wystawie zobaczyć można m.in. obrazy ze zbiorów Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego i Muzeum Historii Miasta Krakowa oraz Muzeum Diecezjalnego w Toruniu. Wśród kilkunastu dzieł, jakie znalazły się na ekspozycji, wymienił m.in. portret Józefa Piłsudskiego Wojciecha Kossaka z 1928 r., „Cud nad Wisłą” Jerzego Kossaka z 1930 r. i „Szarżę pod Wołodarką 29.V.1920” Mikołaja Wisznickiego z 1935 r.

Na wystawie pokazano 150 fotografii pochodzących ze zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, które przedstawiają frontowe dzieje polskich żołnierzy. Po raz pierwszy można obejrzeć zdjęcia z albumu płocczanina Lecha Mariana Rościszewskiego, ukazujące szlak bojowy 3 szwadronu 4 Pułku Ułanów, w którym podczas wojny polsko-bolszewickiej służył jako 22-letni ochotnik.

W ramach ekspozycji, dzięki wsparciu PKN Orlen z siedzibą w Płocku, do 6 września na patio Muzeum Mazowieckiego dostępna będzie prezentacja hologramów „Bohaterowie 1920 r.”, której pomysłodawcą i twórcą jest Stowarzyszenia Integra, a konsultantem historycznym prezentowanych treści - prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.

Urządzenie typu holobox to pomysł na odmienną formę prezentacji, dotychczas niespotykaną przy realizacji tego typu projektów. W urządzeniu wyświetla się przestrzenny, holograficzny obraz. Wielkość urządzenia pozwala na prezentację człowieka w realnym rozmiarze oraz umieszczenie przedmiotów wewnątrz i powiązanie animacji 3D z obiektem umieszczonym w hologramie.

– wyjaśnił płocki koncern. W prezentacji „Bohaterowie 1920 r.” fabularyzowane epizody ze swojego życia osadzone w kontekście wojny polsko-bolszewickiej opowiada 14 postaci - kobiet, dzieci, żołnierzy i podoficerów.

 

 Źródło: pap.pl

 

#100-lecie wojny polsko-bolszewickiej #Cud nad Wisłą #wystawa #Muzeum Mazowieckie

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo