Pomysłodawca Archiwum Wspomnień Stoczniowca Marek Osiecimski poinformował, że na portalu, na początek, można znaleźć siedem relacji pracowników Stoczni Gdańskiej, bohaterów jego filmu dokumentalnego pt. „Stoczniowcy. Ludzie z tła”. Premiera dokumentu miała miejsce w ub. roku w Gdańsku podczas obchodów 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Reżyser dodał, że w archiwum internetowym znalazły się niepublikowane wcześniej historie z życia bohaterów filmu. Są one prezentowane w trzech formach: krótkiego filmu, tekstu i podcastu.

Twórca zakłada, że Archiwum Wspomnień Stoczniowca będzie gromadziło kolejne relacje.

Chcę zaprosić wszystkich, absolutnie wszystkich zainteresowanych do podzielenia się swoimi wspomnieniami ze swojego okresu pracy w Stoczni Gdańskiej. Spodziewam się, że do końca roku będzie to naprawdę bogata w opowieści galeria stoczniowców, ludzi, którzy byli związani z tym miejscem. Zbieranie historii stoczniowców to w dużym stopniu ściganie się z czasem, bo pani Krystyna Maciejewska, jedna z najważniejszych bohaterek filmu „Stoczniowcy. Ludzie z tła", już nie żyje.

– mówił Osiecimski.

Projekt Archiwum Wspomnień Stoczniowca wspierają dwie firmy działające na postoczniowym obszarze: Stocznia Centrum Gdańsk oraz Stocznia Cesarska Development.