Z OSTATNIEJ CHWILI

Zmarł Mieczysław Gil, działacz Solidarności, opozycjonista prześladowany w PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego - IPN • • • Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r.  • • • Sejm przyjął ustawę zamrażającą częściowo ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 r.  • • • Sejm uchwalił ustawę znoszącą obligo giełdowe - obowiązek sprzedaży energii elektrycznej przez giełdę. • • •

Separatyzm muzułmański coraz groźniejszy. Świecka Francja ma problem z islamskimi urzędnikami

Populacja muzułmanów we Francji może szybko wzrosnąć nawet do 17 milionów. Na razie jednak żaden urząd w tym kraju nie potrafi dokładnie powiedzieć, ilu muzułmanów go zamieszkuje. Z danych publikowanych przed trzema laty wynika, że 46 proc. dzieci imigrantów urodzonych w 2015 r. to wyznawcy islamu. Jak donosi tamtejsza prasa pojawił się nowy problem - urzędnicy reprezentujący separatystyczne islamskie poglądy. - Ministerstwo spraw wewnętrznych Francji ściśle monitoruje pięć departamentów kraju, w których, w których problem ten się nasila - informuje dzisiejszy „Le Figaro”.

Zdjęcie ilustracyjne
By Antonio Melina/Agência Brasil - Agência Brasil by Antonio Melina/Agência Brasil. 01.Dec.2003 as 11605.jpg, from where it was downloaded, cropped, and resized by Hajor., CC BY 3.0 br, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=171458

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin, który z polecenia prezydenta Emmanuela Macrona zajmuje się problemem separatyzmu islamskiego, przygotowuje ustawę w tej sprawie, która ma być gotowa we wrześniu - informuje francuski dziennik.

Po aresztowaniu w niedzielę grupy Czeczenów, przygotowujących się do pomszczenia domniemanego ataku na członka ich społeczności w Saint-Dizier w północno-wschodniej Francji, Darmanin powiedział:

„Żadna społeczność na terytorium Republiki nie może brać prawa we własne ręce”. Dodał, że Francja to kraj, w którym żadna religia nie jest lepsza od innej.

Według resortu spraw wewnętrznych niektóre gminy nie są świadome zagrożenia separatyzmem. Ministerstwo ściśle monitoruje pięć departamentów, w których wybrani urzędnicy znani są z takich poglądów. Chodzi zarówno o sympatyzowanie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, jak i tolerowanie działań dyskryminacyjnych (np. wobec kobiet) w lokalnych społecznościach.

Władze badają m.in. zachowania samorządowców, zarówno tych wybranych z list popieranych przez związki wyznaniowe, jak i tych wywodzących się z list świeckich, ale podatnych na tezy islamistyczne. MSW monitoruje też naciski wywierane przez niektóre stowarzyszenia religijne na samorządy.

Dziennik podkreśla, że Związek Muzułmańskich Francuskich Demokratów (UDMF), który oskarżany jest przez niektórych komentatorów o naruszanie świeckiego charakteru francuskiego porządku politycznego, wystawiał swoich kandydatów w wyborach samorządowych m.in.: w Paryżu, Nanterre, Clichy-la-Garenne, Joue-les-Tours czy Chatellerault.

W Saint-Etienne-du-Rouvray startował imam Brahim Charafi, muzułmański kapelan w więzieniu Rouen, założyciel islamskiej księgarni, w której można znaleźć prace fundamentalistyczne, a także autor antysyjonistycznych i antyizraelskich wypowiedzi.

Imam ów wykłada również w Europejskim Instytucie Nauk Humanistycznych (IESH) w Saint-Denis, który francuski wywiad określa jako sprzyjający Bractwu Muzułmańskiemu.

Charafi uzyskał w ostatnich wyborach samorządowych 13,68 proc. głosów.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

#Francja #ekstremizm #Islam

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo