Steinmeier: Wzywam białoruskie wojsko, by nie grzeszyło wobec swojego narodu przez użycie siły

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał w poniedziałek białoruskie wojsko do niestosowania siły wobec uczestników powyborczych protestów na Białorusi. Zaapelował też do prezydenta tego kraju Alaksandra Łukaszenki o dialog z protestującymi.

Zdjęcie ilustracyjne
By Kuebi = Armin Kübelbeck - own work (http://www.best4sports.de for further information and contact), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3389796

"Wzywam białoruskie wojsko, by nie grzeszyło wobec swojego narodu przez użycie siły"

- zaapelował niemiecki prezydent cytowany przez agencję Reutera.

Steinmeier także podkreślił, że docenia odwagę demonstrantów i wezwał Łukaszenkę do dialogu z uczestnikami akcji. Dodał, że białoruskiemu narodowi należy się solidarność i wsparcie.

Według oficjalnych danych w wyborach prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia na Białorusi, ubiegający się o reelekcję Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska - 10,1 proc. głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane.

W kraju odbywają się powyborcze protesty. W niedzielę na ulice Mińska i innych miast wyszły setki tysiące Białorusinów w największych w historii kraju pokojowych manifestacjach. 

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Frank-Walter Steinmeier #Białoruś #niemcy

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo