Pompeo podziękował szefowi polskiego MSZ Jackowi Czaputowiczowi za dotychczasową współpracę. Po raz kolejny pogratulował prezydentowi Andrzejowi Dudzie reelekcji. "Jest to doskonały sposób wzmacniania naszej bilateralnej współpracy" - ocenił.

Powiedział również, że był zaszczycony, mogąc wspólnie z Polakami upamiętniać setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

- To jeden z wielu heroicznych momentów, jakimi naród polski zasłynął w XX wieku, opierając się nazistowskiej i radzieckiej okupacji"

- powiedział.

Pompeo przypomniał również o przypadającej w sierpniu rocznicy Powstania Warszawskiego, a także o 40. rocznicy powstania "Solidarności".

Powiedział, że odbył dziś bardzo ciekawe dyskusje z ministrem Czaputowiczem, premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Wskazał, że tematem rozmów była m.in. sytuacja na Białorusi, a także porozumienie pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Sekretarz stanu USA nawiązał również do umowy o zwiększeniu liczebności wojsk amerykańskich w Polsce. 

- Chciałem podziękować za dotrzymanie zobowiązań. Stany Zjednoczone i Polska z dumą podpisały umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. To otwiera drogę do zwiększenia rotacyjnej amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce o dodatkowe tysiąc żołnierzy. Jest to dodatkiem do obecnie stacjonujących 4,5 tys. żołnierzy

- powiedział. Dodał, że jest to ważne strategicznie posunięcie na rzecz amerykańskiego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa sojuszników USA.