100 lat temu "nie tylko udało się obronić polską niepodległość, ale przede wszystkim uratowaliśmy całą Europę przed nawałą bolszewicką" – oceniła marszałek Sejmu.

"Dlatego Europa zawdzięcza Polakom bardzo wiele. (…) Dlatego polskiemu społeczeństwu, które stanęło przy żołnierzach należy się olbrzymia wdzięczność"

– podkreśliła Elżbieta Witek.

Pani marszałek wskazała, że "utrzymanie Warszawy przez Polaków to sprawa morale nie tylko polskiego żołnierza, ale także społeczeństwa". Zwróciła ponadto uwagę, że w czasie Bitwy Warszawskiej "geniusz marszałka Józefa Piłsudskiego okazał się ogromny".

Witek przypomniała, że Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą. "Opatrzność Boża była nam wówczas bardzo potrzebna i odegrała ona bardzo ważną rolę" - oceniła.

Marszałek wyraziła przekonanie, że dzięki temu, iż polityka historyczna jest tak rozbudowana, po kolejnych 100 latach "następne pokolenia będą pamiętały, tak jak my dziś pamiętamy o bohaterstwie, męstwie, odwadze i wierze polskiego żołnierza oraz polskiego społeczeństwa".