Jak sprecyzował w komunikacie resort zdrowia Hiszpanii, od czwartku do piątku liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem zwiększyła się z 337 334 do 342 813, czyli o 5479 przypadków. Podczas wcześniejszej doby wynosiła ona 7750.

Hiszpańskie służby medyczne odnotowały, że podczas minionej doby spadła również dynamika zgonów na Covid-19. O ile pomiędzy środą a czwartkiem było ich 26, to podczas kolejnych 24 godzin potwierdzono 12 nowych ofiar śmiertelnych.

Według danych ministerstwa zdrowia do piątkowego popołudnia w Hiszpanii zmarło łącznie wskutek infekcji koronawirusem 28 617 osób.

Zdecydowanie niższa liczba zgonów i zachorowań występuje w Portugalii. Jak poinformowała podczas piątkowej konferencji prasowej w Lizbonie minister zdrowia Marta Temido sytuacja sanitarno-epidemiologiczna stabilizuje się w całym kraju. Szefowa resortu wskazała, że władze medyczne Portugalii nie dostrzegają nadejścia drugiej fali koronawirusa.

Ze statystyk portugalskiego resortu zdrowia wynika, że podczas ostatniej doby liczba osób, u których potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wzrosła o 235 do poziomu 53 783.

Od czwartku w Portugalii potwierdzono też dwa nowe zgony na Covid-19, a łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi już 1772.