"Bardzo się cieszę, że mogę być tutaj w Warszawie i zagrać recital inaugurujący festiwal. To wszystko jest dla mnie szczególnie istotne, ponieważ Instytut i ten festiwal stanowią niezbywalną część mojego życia"

- powiedział Nelson Goerner podczas piątkowej konferencji prasowej.

Artysta zwrócił uwagę na znaczenie doświadczania muzyki na żywo. Jego zdaniem jest to fundamentalne dla wykonawców oraz muzyków. "Więc to co wydarza się teraz w Warszawie jest rzeczą niezwykłej wagi w tym trudnym dla wszystkich roku" - powiedział. Wyraził przekonanie, że działania Instytutu Fryderyka Chopina są fundamentalne nie tylko dla przetrwania muzyki, ale też dla jej potencjału i przyszłego rozwoju.

Tradycyjnie już na festiwalu wystąpi Fabio Biondi ze swoim zespołem Europa Galante. Zaprezentują operę Stanisława Moniuszki "Hrabina". Jest to efekt kontynuowanych przez Biondiego prac nad kompletem nagrań dzieł scenicznych Stanisława Moniuszki. W obsadzie "Hrabiny" znajdą się m.in. Karen Gardeazabal, Natalia Rubiś i Mariusz Godlewski. Zespół podczas festiwalu wystąpi dwukrotnie, podczas drugiego koncertu wykona utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.

Z recitalami wystąpią pianiści - m.in. Ivo Pogorelic, Nelson Goerner, Dmitry Shishkin, Ingolf Wunder, Nikolai Lugansky, Evgeni Bozhanov, Dmitry Ablogin, Lukas Geniusas.

Trzykrotnie podczas festiwalu wystąpi Belcea Quartet z kwartetami smyczkowymi Ludwiga van Beethovena. W grudniu przypada 250. rocznica urodzin kompozytora. Dyrektor Festiwalu Stanisław Leszczyński mówił, że "czterokrotne pokazanie tego, co Beethoven pozostawia bez żadnej wątpliwości, jako jedno ze swoich najwspanialszych arcydzieł, czyli komplet kwartetów". Zwrócił uwagę, że Belcea Quartet rozpoczęło cykl wykonywania wszystkich kwartetów Beethovena już w poprzednich edycjach festiwalu.

Baryton Matthias Goerne oraz pianista Jan Lisiecki wykonają wybrane pieśni ze zbioru "An die Hoffnung" op. 32 Ludwiga van Beethovena. Również tenor Christoph Pregardien oraz pianista Julius Drake wystąpią z recitalem wokalnym.

Podczas festiwalu wystąpi również Ensemble Dialoghi, zespół kameralny specjalizujący się w wykonawstwie na instrumentach historycznych. Przewodniczy mu klarnecista Lorenzo Coppola. Muzycy wykonają kameralne utwory Beethovena, Chopina i Schuberta, m.in Trio g-moll op. 8 Fryderyka Chopina, zaaranżowane przez Coppolę na klarnet, wiolonczelę i fortepian.

Coppola na konferencji prasowej opowiadał, że opracowanie to powstało dzięki zachęcie dyrektora festiwalu Stanisława Leszczyńskiego. Coppola zauważył, że "aranżowanie utworów było zawsze ważną częścią muzyki, a w wieku XVIII i XIX stanowiło jeden z fundamentów życia muzycznego". Zdaniem klarnecisty "aranżacja to sposób na pokazanie innego sposobu widzenia na istniejące już dzieło sztuki".