Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Murale inspirowane archiwaliami o Bitwie Warszawskiej

Trzy artystyczne projekty, trzej wyjątkowi artyści i trzy inspiracje sprzed 100 lat – tak powstawało „1920/2020. Archiwum Ożywione”. Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza nad Wisłę w Warszawie, gdzie 13 sierpnia odsłonięto pierwsze prace.

Anna Krajkowska

Narodowe Archiwum Cyfrowe ma w swych zasobach ogromny zbiór zdjęć, nagrań i filmów z czasów wojny polsko-bolszewickiej. To właśnie one stały się inspiracją i punktem wyjścia dla trojga artystów wizualnych. W ramach projektu "1920/2020. Archiwum Ożywione" 13 sierpnia przy Bulwarze im. Bohdana Grzymały-Siedleckiego na warszawskim Powiślu zostały odsłonięte dwa murale, autorstwa odpowiednio Bartka Buczka (pod Mostem Świętokrzyskim) i Mariusza Libla (na schodach pomiędzy Mostem Średnicowym i Mostem Poniatowskiego). 

„No moim muralu jest dużo słów, więc nie ma co dopowiadać. Zależało mi, aby pokazać, że przeciwieństwa są do siebie bardzo podobne i zbiegają się w aspekcie wspólnotowym”

- powiedział podczas wydarzenia Mariusz Libel.

Ponadto w sobotę 15 sierpnia o godz. 14 na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych zostanie odsłonięta praca Karoliny Breguły. Artystka inspirowała się filmem z 1928 roku "Polonia Restituta 1918-1920", gdzie pokazano fragmenty dotyczące formowania się granic Polski, odzyskiwania niepodległości. Jest to film niemy, pojawiają się w nim plansze z tekstem. Artystka wykorzystała je i ułożyła w poetycki tekst o odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Połączyła to z mało znanym, a bardzo ciekawym wątkiem dotyczącym Bitwy Warszawskiej, a także całej wojny polsko-bolszewickiej.

 



Źródło: niezalezna.pl,

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Anna Krajkowska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo