Inicjatywę uczczenia pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej Haliny Konopackiej oraz współtwórcy polskiego wywiadu i ministra skarbu płk. Ignacego Matuszewskiego zostali wspólnie mieszkańcy kamienicy przy ul. Filtrowej, Instytut Pamięci Narodowej i Wojskowe Biuro Historyczne przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

Tablica została umieszczona na elewacji kamienicy, w której od 5 września 39 roku mieszkało małżeństwo.

Halina Konopacka była polską olimpijką, na Igrzyskach w Amsterdamie w 1928 roku zdobyła dla Polski złoty medal w rzucie dyskiem. Potem zdobyła dla naszego kraju jeszcze dwa złota w pchnięciu kulą pobijając rekord świata.

Konopacka wraz z mężem w czasie wojny ukrywała przed Niemcami tony złota ze skarbca Banku Polskiego. Mówiono o niej: "podwójne złota".

- Jedyne moje atuty to dobre poczucie humoru i szalona chęć zwycięstwa. Moja mała biało-czerwona chorągiewka z boiska musi wyrosnąć na wielki sztandar i zawisnąć na najwyższym maszcie

- mawiała pierwsza polska dama lekkoatletyki, dyskobolka, narciarka, oszczepniczka, płotkarka, koszykarka, tenisistka, automobilistka.

Ignacy Matuszewski (1891-1946) zaś to jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej niedocenianych polityków polskich XX wieku. 

Pułkownik Wojska Polskiego, dyplomata, minister, utalentowany publicysta i polemista, współpracownik Józefa Piłsudskiego, który po śmierci Marszałka znalazł się w opozycji do obozu rządowego. 

Po wybuchu I wojny światowej został zmobilizowany do armii rosyjskiej. Pod koniec 1917 roku rozpoczął służbę I Korpusie Polskim gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego; później został też członkiem Komendy Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej w Kijowie. 

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pracował m.in. w II Oddziale Naczelnego Dowództwa, którego w 1920 roku został szefem. W latach 1924–26 był attaché wojskowym w Rzymie, a później m.in. ministrem skarbu.

Matuszewski w latach 1932–1936 był czołowym publicystą „Gazety Polskiej”, której nakład wynosił wtedy 35 tys. egzemplarzy (po odejściu Matuszewskiego z redakcji nakład „Gazety Polskiej” spadł o połowę). 

We wrześniu 1939 roku kierował ewakuacją polskiego złota. We Francji nie został jednak przyjęty do formującego się Wojska Polskiego.

Zmarł w 1946 roku w Nowym Jorku. Szczątki Ignacego Matuszewskiego zostały sprowadzone do Polski, 10 grudnia 2016 r. spoczęły w kwaterze żołnierzy wojny 1920 roku na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Halina dożyła 89 lat i zmarła w Daytona Beach w USA. Rok po śmierci, w 1990 roku jej prochy spoczęły na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Została odznaczona Orderem Orła Białego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką Orderu Zasługi PRL.