Jednym z elementów Brave Kids są autorskie warsztaty w formie półkolonii dla dzieci i młodzieży. Udział w nich jest zawsze bezpłatny. Nad działaniami dzieci w czasie zajęć czuwają doświadczeni instruktorzy. Uczestnicy warsztatów przygotowują na finał poszczególnych edycji spektakle, które pokazują także na zakończenie wydarzenia w Polsce. Tegoroczny finał odbędzie się we Wrocławiu 29 sierpnia.

W przemyskiej odsłonie Brave Kids, która rozpoczęła się 3 sierpnia wzięło udział 30 dzieci, od 6 roku życia, w tym także dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

Jak powiedziała Magdalena Pardel prezes Fundacji Wymiany Kulturowej toTu toTAM, koordynatorka przemyskiego Brave Kids, tematyka przedstawienia jest niespodzianką.

Z kolei od poniedziałku Brave Kids zagości m.in. w Rzeszowie. Warsztaty potrwają do 28 sierpnia. Weźmie w nich udział łącznie 24 dzieci od 9 roku życia, w tym także z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Przez dwa tygodnie zajęć uczestnicy półkolonii także stworzą spektakl, który najpierw zaprezentują w plenerze na festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie, a później pojadą na wielki finał do Wrocławia, gdzie spotkają się z innymi uczestnikami z poszczególnych miast biorących udział w tegorocznej akcji.

Brave Kids jest organizowane od 2009 roku. To autorskie przedsięwzięcie pracy twórczej, umożliwiające dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę na zasadzie „dzieci uczą dzieci”.

Jak informują organizatorzy takie podejście doskonale się sprawdziło, czego dowodem jest 10 dotychczasowych wydarzeń. Wzięło w nich udział łącznie 1,5 tys. dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast.

„Wspólne spektakle młodych artystów przypominały wulkany energii, zawsze były niepowtarzalne i zaskakiwały pomysłowością” – podkreślają organizatorzy.

W tym roku w nowej formule Brave Kids – bez uczestników z zagranicy bierze udział 240 dzieci i młodzieży mieszkających w Polsce, a wydarzenie objęło - poza Wrocławiem będącym kolebką przedsięwzięcia - sześć miast: Gdańsk, Przemyśl, Rzeszów, Wałbrzych, Warszawę, Oborniki Śląskie.

Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. współpracujące w poszczególnych miastach z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.