Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" stanęła na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Wernisaż otworzył regionalne obchody 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność".

Jak mówił podczas otwarcia przewodniczący zarządu regionu podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józef Mozolewski, wystawa odwiedza miasta w całej Polsce, wszędzie ma swoje regionalne odniesienia. Dodał, że poprzez fotografie i opisy można dowiedzieć się o ludziach zaangażowanych w "Solidarność" z terenu ówczesnego regionu białostockiego.

Podziękował tym wszystkim zaangażowanym w "Solidarność", którzy - jak podkreślił - "nie patrzyli na różnego rodzaju trudności, prześladowania, niebezpieczeństwa, walczyli o to, żebyśmy mogli żyć w wolnej, niepodległej ojczyźnie". "Dzisiaj jesteśmy świadkami jak było to ważne wydarzenie, jak była to ważna, heroiczna walka w odniesieniu do tego, co dzisiaj stwierdzamy za wschodnią granicą, czyli na terenie Białorusi. Możemy uzmysłowić sobie, co by było, gdyby 40 lat temu nie powstała Solidarność" - mówił Mozolewski.

Powiedział, że odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy o to, jak wyglądałaby dzisiaj Polska, gdyby nie powstała "Solidarność" zauważył, że "ten obraz mamy za wschodnią granicą". "Pewnie byśmy znacznie wcześniej obalili ten system, ale skala porównawcza pewnie byłaby taka, jaka dzisiaj jest na terenie Białorusi" - mówił. Dodał, że w Polacy też zapłacili dużą cenę za wolność, były - jak mówił - "prześladowania, represje, stan wojenny, ale dzisiaj mamy wolną ojczyznę i to dzięki Solidarności".

Na wystawie można poznać historię "Solidarności", zwrócona jest uwaga na zaangażowanie często anonimowych ludzi. W części dotyczącej Białegostoku można dowiedzieć się m.in. jak tworzyły się struktury i gdzie wybuchły pierwsze strajki. Są fotografie m.in. ze spotkań rocznicowych, z fabryk, ale też pokazujące związkowców. Fotografie i materiały pochodzą m.in. od związku, z Archiwum Państwowego i od osób prywatnych.

Regionalne obchody 40-lecia "Solidarności" organizuje związek we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku.

W ramach obchodów, oprócz plenerowej wystawy przed teatrem, pod koniec sierpnia będzie dostępna cała wystawa "Tu rodziła się Solidarność", składająca się z części także łomżyńskiej i suwalskiej. Będzie można ją obejrzeć podczas konferencji naukowej "Kościół rzymsko-katolicki wobec powstania i działalności NSZZ Solidarność".

30 sierpnia, w południe, na budynku Solidarności w Białymstoku będzie odsłonięta tablica memoratywna dedykowana osobom, które tworzyły ten ruch i związek zawodowy. Obchody zakończą się wydaniem albumu z niepublikowanymi dotąd zdjęciami. Ich wystawa będzie otwarta 25 września na Politechnice Białostockiej.