W sobotę spotkanie Morawiecki - Pompeo. O czym będą rozmawiać politycy?

Polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, kwestie międzynarodowe, w tym dotyczące wydarzeń na Białorusi, to niektóre z tematów sobotnich rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Piotr Muller / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Szef polskiego rządu spotka się z sekretarzem stanu USA podczas jego sobotniej wizyty w Warszawie.

- W sobotę, 15 sierpnia, w Warszawie szef polskiego rządu będzie rozmawiał z Sekretarzem Stanu USA Mikiem Pompeo na temat polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. W czasie spotkania poruszone zostaną także kwestie międzynarodowe, w tym dotyczące wydarzeń na Białorusi. Politycy będą rozmawiać również o sytuacji w regionie Europy Wschodniej, relacjach transatlantyckich oraz tematach globalnych

 - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu przypomniał, że Mike Pompeo przebywa obecnie z wizytą w Europie, a przed przyjazdem do Polski jego program obejmuje wizyty w Czechach, Słowenii i Austrii. 15 sierpnia Sekretarz Stanu USA będzie uczestniczył w obchodach 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Sekretarza stanu USA w Warszawie przyjmie prezydent Andrzej Duda. Pompeo i Duda omówią m.in. sytuację na Białorusi i zaangażowanie USA w Inicjatywę Trójmorza. W obecności prezydenta podpisana zostanie umowa wojskowa między Polską a USA. W podpisaniu umowy weźmie udział szef MON Mariusz Błaszczak. Sekretarz stanu USA spotka się także z ministrem spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement) pomiędzy Polską a USA uzgodniono politycznie 30 lipca. Ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Na początku sierpnia zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Obecnie w Polsce działa amerykańskie dowództwo dywizji. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Mike Pompeo #Piotr Muller #prezydent #Andrzej Duda #Donald Trump #USA #Białoruś

as
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo