Tegoroczne Obchody Święta Wojska Polskiego połączone są z obchodami setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Z tego względu wszystkie wydarzenia i obchody odbędą się pod hasłem "Bitwa Warszawska 1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy".

Obchody rozpoczną się już w piątek. Przed południem w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego wręczy nominację na stopnie generalskie 13 oficerom Wojska Polskiego, w tym dziesięciu na pierwszy generalski stopień.

W południe w Sulejówku prezydent będzie uczestniczył w uroczystości otwarcia nowego budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego. Andrzej Duda będzie miał tam wystąpienie. Prezydencki minister Wojciech Kolarski przypomniał, że w listopadzie 2016 roku prezydent uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tego muzeum.

Kolarski dodał, że jeszcze przed oficjalnym otwarciem muzeum, w czerwcu br. prezydent Duda wręczył okolicznościowe tablice "Miejsce Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku" przedstawicielom samorządów i instytucji z wszystkich województw, na których terenie znajdują się miejsca związane z Bitwą Warszawską.

"Od Białegostoku aż po Hrubieszów, 91 miejsc. W dużych miastach, w małych miejscowościami, na wsiach, społeczności lokalne otrzymały pamiątkowe tablice informujące, że w danym miejscu rozstrzygała się historia"

- mówił prezydencki minister. Jak zaznaczył, większość z tych tablic zostanie odsłonięta właśnie 15 sierpnia.

Wieczorem w piątek Andrzej Duda weźmie udział w apelu pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i odda hołd bohaterom 1920 roku.

W sobotę 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego przed południem prezydent weźmie udział w mszy św. w intencji Ojczyzny i polskich Żołnierzy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. "Andrzej Duda przekaże Ordynariatowi Polowemu Wojska Polskiego prezydencki proporzec upamiętniający stulecie Bitwy Warszawskiej" - poinformował Kolarski.

Następnie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent Duda spotka się z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo. W obecności prezydenta Dudy amerykański sekretarz stanu oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpiszą umowę o współpracy wojskowej.

W południe tradycyjnie, jak co roku, w tym dniu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędzie się uroczysta odprawa wart. W uroczystości weźmie udział prezydent Andrzej Duda, sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz kadra kierowniczej Sił Zbrojnych.

W uroczystej odprawie wart będzie uczestniczyło też ponad 550 żołnierzy z: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. Rolę pododdziału honorowego pełnić będzie Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. W trakcie uroczystości zostaną oddane salwy armatnie. Całość zwieńczy defilada pododdziałów.

Po zakończeniu uroczystości prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

"Jak zawsze 15 sierpnia, który jest Świętem Wojska Polskiego, prezydent Duda zaprasza do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli WP, kombatantów i osoby życia publicznego, by wznieść toast za powodzenie Rzeczpospolitej i polskiego wojska. W tym roku to spotkanie, jak całe obchody, będzie odbywało się w reżimie epidemicznym, będą ograniczone do minimum" - zaznaczył Kolarski.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że w związku z epidemią koronawirusa oraz wprowadzeniem przez niektóre państwa kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Polski została podjęta decyzja o wycofaniu udziału w obchodach Święta Wojska Polskiego w stulecie Bitwy Warszawskiej delegacji na poziomie prezydentów.

Jak poinformował szef gabinetu prezydenta, na sobotnich uroczystościach pierwotnie mieli się pojawić prezydenci: Ukrainy, państw bałtyckich, a także Niemiec i Węgier.