Historia jednej fotografii

Podczas wojny polsko-bolszewickiej (1919–1921) w prasie ukazywały się artykuły i fotografie, które przedstawiały m.in. społeczeństwo polskiego mobilizujące się do walki. Treści te w znacznym stopniu były kształtowane pod naciskiem władz wojskowych. Wówczas powstała fotografia, która do dziś jest jedną z najczęściej wykorzystywanych ilustracji konfliktu polsko-bolszewickiego. Zdjęcie wykonane w 1920 roku przez fotografa Warszawskiej Agencji Fotograficznej, które obecnie należy do kolekcji MNW, nosi tytuł: Ochotnicy w drodze na kolej [z Cytadeli ul. Białostocką na Dworzec Wileński w Warszawie].

kadr ze zdjęcia Warszawskiej Agencji Fotograficznej, Ochotnicy w drodze na kolej [z Cytadeli ul. Białostocką na Dworzec Wileński w Warszawie], 1920 © Muzeum Narodowe w Warszawie

Ujęcie, które wybrano by zapraszało na wystawę MNW, pochodzi z sierpnia 1920. W tle widać dom przy ul. Białostockiej nr 22 w Warszawie (kamienica ta istnieje do dziś). Ochotnicy, żegnani przez mieszkańców stolicy, wyruszają na decydującą bitwę. Rozpoczęta 13 sierpnia 1920 roku Bitwa Warszawska pozostaje bowiem jednym z najważniejszych momentów wojny polsko-bolszewickiej i historii Polski w ogóle. Uwagę zwraca rytmiczna kompozycja zdjęcia, oparta na powtarzających się lufach karabinów. Fotograf doskonale uchwycił też towarzyszące wydarzeniu emocje, widoczne na twarzach osób na pierwszym planie i w czułym pożegnaniu kobiety i żołnierza.

Od 14 sierpnia br. w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę Fotorelacje. Wojna 1920.

 


Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

#Muzeum Narodowe Warszawa #fotorelacje z 1920 roku #wystawa #wojna polsko-bolszewicka

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo