Muzeum to jedna z ponad 80 inwestycji muzealnych realizowanych obecnie przez MKiDN. Instytucje te mają służyć budowaniu polskiej tożsamości, edukacji kolejnych pokoleń oraz ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego. 

Nowoczesny kompleks muzealny o powierzchni 4 ha

W Sulejówku powstał nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny, rodzaj "parku kulturowego", o łącznej powierzchni 4 ha. Kompleks tworzy część historyczna (Drewniak – pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku, dworek Milusin – dom rodziny Piłsudskich w Sulejówku – dar żołnierzy dla ich wodza; Willa Bzów – dawna adiutantura; ogród i tereny zielone) oraz nowy budynek muzealny z wystawą stałą.

Kompleks muzealno-edukacyjny tworzy unikalne w skali całego kraju połączenie kameralności historycznego dworku i terenów wokół niego z nowoczesnością publicznej przestrzeni nowo powstającego budynku. Ideą, wyrażoną także przestrzennie, jest współistnienie tych dwóch "serc” Muzeum. Dla zwiedzających jedna wizyta będzie okazją do kontaktu z wiedzą o Piłsudskim i z dziedzictwem polskiej niepodległości.

Muzeum zbudowane w niespełna 4 lata

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostało powołane do życia w 2008 r. przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, jednak kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano dopiero w listopadzie 2016 r. przy udziale prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Dzięki zaangażowaniu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego i współpracy polskiego rządu, w ciągu niespełna 4 lat udało się doprowadzić do rozpoczęcia i zakończenia budowy tego Muzeum.

Ze względu na trwającą epidemię udział w otwarciu Muzeum jest ograniczony. Zachęcamy do śledzenia transmisji z wydarzenia w mediach społecznościowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Kilkaset wydarzeń upamiętniających Bitwę Warszawską

Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest najważniejszym, ale nie jedynym wydarzeniem przygotowanym na 100. rocznicę "Cudu nad Wisłą". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską. Ponadto, dzięki dotacjom przyznanym w ramach Programu "Niepodległa" na 100-lecie "Cudu nad Wisłą" zostanie zrealizowanych kilkaset oddolnych inicjatyw – często w małych miejscowościach. W całej Polsce będą odbywać się koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - również w przestrzeni wirtualnej. Zachęcamy do wspólnego świętowania tego wielkiego zwycięstwa!