Potwierdzają się ustalenia Niezalezna.pl. Kidawa-Błońska poręczyła za Nowaka! "Znam go wiele lat"

"Poręczyłam za Sławomira Nowaka, bo znam go wiele lat i w moim przekonaniu to jemu będzie zależeć na tym, żeby jak najszybciej wyjaśnić tę sprawę" - powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO). Tym samym potwierdzają się ustalenia naszego portalu. Kidawa-Błońska była na liście poręczycieli, którą zaprezentowaliśmy w naszym serwisie.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska/Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Były minister transportu i były szef ukraińskiej agencji drogowej Sławomir Nowak został zatrzymany w końcu lipca w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i praniem brudnych pieniędzy. Wraz z nim zatrzymano byłego szefa jednostki wojskowej GROM Dariusza Z. i przedsiębiorcę Jacka P.

Nowak usłyszał zarzut kierowania w okresie od października 2016 r. do września 2019 r. zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji. Były polityk jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. W efekcie tych przestępstw miał uzyskać 1,3 mln zł.

Dariuszowi Z. i Jackowi P. postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz przyjmowania korzyści majątkowych.

Wobec Sławomira Nowaka i Jacka P. sąd zastosował areszt tymczasowy na trzy miesiące. Wobec Dariusza Z., b. dowódcy "Gromu" zastosowano areszt warunkowy; jeśli wpłaci 1 mln zł poręczenia majątkowego, wyjdzie na wolność. W ubiegłym tygodniu adwokat Nowaka poinformował o złożeniu zażalenia na areszt.

We wtorek warszawski Sąd Okręgowy utrzymał w mocy postanowienia sądu rejonowego dotyczące zastosowanych wówczas środków zapobiegawczych wobec trzech podejrzanych.

Portal Niezalezna.pl ustalił, że wśród osób, które poręczyły za Nowaka, poza Małgorzatą Kidawą-Błońską był m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a także posłanka Henryka Krzywonos.

W śledztwie prowadzonym przeciwko Sławomirowi Nowakowi zatrzymany został Aleksander D., wcześniej zamieszany w wyłudzenie z PZU ponad trzech milionów złotych.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Sławomir Nowak #Małgorzata Kidawa-Błońska #KO

mz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo