Poczta jest też jednym z symboli państwowości oraz nosicielem najważniejszych zasad i wartości. Dzięki swojej działalności filatelistycznej nasza firma ma możliwość przypominania o najbardziej doniosłych wydarzeniach w dziejach Rzeczypospolitej i o ich bohaterach.

– powiedział podczas uroczystej prezentacji znaczków emisji „100. rocznica Bitwy Warszawskiej” prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

Dodał, że w sierpniu 1920 roku Wojsko Polskie zwyciężyło w Bitwie Warszawskiej – chroniąc tym samym Europę przed zagrożeniem, jakie ze strony bolszewickiej Rosji groziło nie tylko Polsce, ale całemu cywilizowanemu światu. Gdyby nie ten tryumf, wydarta z rąk zaborców niepodległość, będąca dążeniem pokoleń Polaków, znalazłaby swój kres.

Wprowadzając do obiegu znaczek upamiętniający Bitwę Warszawską spółka oddaje hołd wszystkim tym, dzięki którym II RP mogła istnieć – wybitnym dowódcom, dzielnym oficerom oraz nieugiętym żołnierzom. Żywię ogromną nadzieję, że pocztowy walor honorujący bohaterów tamtych dni w dobitny sposób przyczyni się do uświetnienia tegorocznych obchodów.

– dodał szef Poczty Polskiej.

Oprócz emisji okolicznościowych znaczków, w czwartek zainaugurowana została również wystawa poświęcona pocztowcom, biorącym udział w walce z bolszewickim najeźdźcą. Jak poinformował prezes Poczty, wystawa prezentowana będzie w 9 miastach Polski. Od 13 sierpnia do 13 września br. w Warszawie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, a w okresie od 18 września do 18 października br. w Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu i Lublinie.

Spółka poinformowała, że autor projektów znaczków pocztowych, Roch Stefaniak, przedstawił na nich obraz Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” z 1930 r. ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Wskazano, że wykorzystał także poszczególne kadry tego dzieła na znaczkach. Na walorze w bloku, o nominale 6,60 zł, widnieje postać księdza Ignacego Skorupki. Na pozostałych znaczkach, o nominale 3,30 zł, zaprezentowano żołnierza przebijającego bagnetem rosyjski sztandar, dziewczynę z Ochotniczej Ligi Kobiet, generalicję konną z Józefem Piłsudskim oraz Matkę Bożą Łaskawą – patronkę Warszawy.