Jak poinformował Marcin Bukała z oddziału IPN w Rzeszowie, w piątek w Łańcucie naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa rzeszowskiego IPN dr Piotr Szopa wygłosi wykład poświęcony Bitwie Warszawskiej.

Spotkanie odbędzie się w Miejskim Domu Kultury przy zaostrzonych rygorach epidemicznych. W wykładzie udział wezmą m.in. stypendyści Fundacji Jagiellońskiej oraz delegacje młodzieżowych organizacji społecznych i pozarządowych z regionu

– dodał.

Dr Szopa zaprezentuje także nowe wydawnictwo rzeszowskiego IPN pt. „Polskie Termopile 1920”. Jak podkreślił Bukała, publikacja jest poświęcona bitwom pod Zadwórzem, Dytiatynem i Firlejówką, które w polskiej historiografii określane są jako „Polskie Termopile”. Po spotkaniu uczestnicy obejrzą film „Człowiek, który zatrzymał Rosję”.

Natomiast w Przemyślu na Cmentarzu Zasanie odsłonięta zostanie w piątek tablica pamiątkowa w kwaterze żołnierzy polskich, którzy polegli w latach 1918-20, walcząc w obronie ojczyzny w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Jak zaznaczył Bukała, po 100 latach 79 żołnierzom przywrócone zostaną personalia i należna pamięć.

Z kolei w Rzeszowie rozpocznie się na cmentarzu Pobitno akcja „Zapal znicz Bohaterowi”.

Zamierzamy odwiedzić groby żołnierzy Wojska Polskiego poległych lub zmarłych w wyniku odniesionych ran w wojnie polsko-bolszewickiej 1919–21. Chcemy zachęcić, aby w tych szczególnych dniach odwiedzić groby naszych bohaterów, które znajdują się na terenie całego województwa

– powiedział Bukała. Instytut przedstawi także listę grobów żołnierzy poległych w 1920 r., spoczywających na Podkarpaciu.

Natomiast w sobotę w Tuszowie Narodowym odprawiona zostanie msza św., a na Placu im. gen. Władysława Sikorskiego nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej mieszkańcom gminy, którzy wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej.