Izrael i ZEA nawiążą stosunki dyplomatyczne. W zamian nie będzie aneksji terytoriów palestyńskich

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) nawiążą stosunki dyplomatyczne w ramach porozumienia, które zatrzyma planowaną przez władze izraelskie aneksję części okupowanych terytoriów palestyńskich.

Stosunki dyplomatyczne Izraela - 2020
opracowanie własne - mt

Oznacza to, jak pisze Associated Press, że ZEA będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim, który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ocenił, że nawiązanie stosunków dyplomatycznych przez jego kraj z ZEA to "dzień historyczny". Ambasador Izraela w Waszyngtonie uznał, że to " wielki dzień dla pokoju" i wyraził wdzięczność prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi za doprowadzenie do "tego przełomu".


Stosunki dyplomatyczne Izraela z państwami w regionie przedstawiamy na ilustracji powyżej. Izrael zaznaczony jest na niej na niebiesko. Na zielono oznaczono państwa, z którymi Izrael utrzymuje dwustronne relacje dyplomatyczne: są to Turcja, Cypr, oraz sąsiadujące z Izraelem Jordania i Egipt. Na jasno zielono zaznaczone zostały Zjednoczone Emiraty Arabskie, o których mówił dziś Donald Trump. Wreszcie na czerwono zaznaczono pozostałe państwa regionu, z którymi Izrael nie utrzymuje relacji dyplomatycznych.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Izrael #Zjednoczone Emiraty Arabskie #dyplomacja #Donald Trump #Palestyna

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo