Otwarta wystawa "Po wielkiej wojnie". Unikalna ekspozycja zawiera ponad 200 materiałów

Wystawa "Po wielkiej wojnie" pokazuje rozmaitość doświadczeń roku 1918 i jego następstw. Jest w niej miejsce na różne punkty widzenia, interpretacje i oceny poszczególnych zjawisk, faktów - mówił w czwartek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, otwierając ekspozycję na stołecznym pl. Piłsudskiego.

https://twitter.com/MKiDN_GOV_PL

W czwartek na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej została otwarta międzynarodowa wystawa plenerowa "Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923". Ekspozycja prezentowana jest od dwóch lat w ramach międzynarodowego tournée.

Minister kultury przypomniał, że wystawa gościła już m.in. w Bośni i Hercegowinie, Francji, Niemczech i na Słowacji.

Wystawa, w ramach której prezentowanych jest ponad 200 archiwalnych materiałów zdjęciowych, map, dokumentów, zapisów dźwiękowych indywidualnych wspomnień, jest efektem dwuletniej pracy twórczej wieloosobowego, międzynarodowego zespołu ekspertów naukowych i historyków z kilkunastu krajów europejskich

- powiedział. Ocenił, że to jest "główna siła tej wystawy".

Jak podkreślił Gliński, "ekspozycja pokazuje rozmaitość doświadczeń roku 1918 i jego następstw". "Jest w niej więc miejsce na różne punkty widzenia, różne interpretacje i oceny poszczególnych zjawisk, faktów i postaci, a także na opowieści osób, które żyły w tamtym okresie, ale tutaj nie ma relatywizmu historycznego. Tu jest prawda historyczna, czasami z różnych punktów widzenia, bo różne narody i różne ośrodki akcentują różne wydarzenia" - zwrócił uwagę.

Szef MKiDN wyraził dumę, że "tak szczególna" wystawa prezentowana jest w stolicy z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. "Bitwa Warszawska jest bardzo ważnym punktem na mapie tworzenia się polskiej tożsamości narodowej" - zaznaczył. Przypomniał też o międzynarodowej pomocy, m.in. o ponad 20 tys. nabojach z magazynów węgierskiej armii, wysłanych na pomoc walczącym w obronie Warszawy.

Chwała wszystkim, którzy przyczynili się wtedy do wyjątkowego sukcesu, jakim była Bitwa Warszawska. To nie był tylko sukces Polski. To był sukces Europy, ale to był także sukces cywilizacji zachodniej, cywilizacji chrześcijańskiej

- podsumował Gliński.

W otwarciu wystawy uczestniczyli również m.in. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Robert Głąb.


Wystawa odwiedziła dotąd Pragę (Czechy), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Bratysławę (Słowacja), Verdun (Francja), Berlin (Niemcy) i Weimar (Niemcy). W 2020 roku prezentowana jest po raz pierwszy w Polsce: w czerwcu we Wrocławiu, od 15 lipca w Krakowie, a w sierpniu w stolicy. Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historyków, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Składa się na nią ponad 200 ujętych w interaktywną formę materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Po Wielkiej Wojnie #wystawa #Piotr Gliński #Ministerstwo Kultury #Plac Piłsudskiego #Bitwa Warszawska 1920

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo