Oficjalnie możemy mówić o końcu tegorocznej grypy ptaków w Polsce. Według informacji przekazanych przez polskie służby weterynaryjne do Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE), 13 sierpnia 2020 roku mijają trzy miesiące od likwidacji ostatniego ogniska tej choroby u drobiu w naszym kraju. W ten sposób polscy producenci mogą zacząć myśleć o powrocie na te poza unijne rynki, które zamknęły się na polski drób

 - napisano w komunikacie KRD.

Pierwsze ogniska grypy ptaków zostały wykryte pod koniec 2019 roku w Starym Uścimowie w województwie lubelskim. W okresie grudzień 2019 – marzec 2020 wykryto w Polsce 35 ognisk oraz jeden przypadek u dzikiego ptaka. W tym czasie choroba zaatakowała polski drób w dziewięciu województwach, przyczyniając się do konieczności likwidacji setek tysięcy sztuk ptactwa.

Izba gospodarcza branży drobiarskiej podkreśla, że podtyp grypy ptaków H5N8, który wystąpił w tym sezonie w Polsce, nie jest groźny dla ludzi. Na świecie do tej pory nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania u człowieka.

Początek 2020 roku dla polskiego drobiarstwa był wyjątkowo ciężki. Najpierw w Polsce została wykryta wysoce zjadliwa grypa ptaków, a gdy sytuacja wydawała się być pod kontrolą, to pandemia COVID-19 zerwała nasze łańcuchy dostaw. Obie okoliczności mocno ograniczyły nasze możliwości sprzedażowe, co z kolei przełożyło się na słabszą dynamikę produkcji mięsa drobiowego w pierwszym kwartale bieżącego roku

 - powiedział dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej Dariusz Goszczyński.

Mimo grypy ptaków polski sektor drobiarski jest jednym z najszybciej rozwijających się. Nasz kraj jest głównym producentem mięsa drobiowego w Unii Europejskiej. Co roku, umacniając swoją pozycję europejskiego lidera, bijemy kolejne rekordy eksportu, który w samym 2019 roku osiągnął wartość 3,1 mld euro - przypomina KRD.

Goszczyński podkreślił, że branża drobiarska jest jednym z prężniej rozwijających się działów w polskiej gospodarce. Ponad połowa krajowej produkcji jest przeznaczona na eksport do krajów Unii Europejskiej oraz państw trzecich.