Rosja uderza w Polskę na fali protestów na Białorusi. Polskie służby na tropie kremlowskiej propagandy

Zdestabilizowana sytuacja na Białorusi po wyborach prezydenckich oburza cały świat. Kolejne kraje potępiają białoruskie praktyki, politycy piszą do Łukaszenki o zaprzestanie napuszczania służb na obywateli. Rosja tymczasem chaotyczną sytuację wykorzystuje do uderzenia w Polskę. Rzecznik Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn wypunktował kolejno publikacje, obliczone na jeden cel – dorobienie Polsce wizerunku „destabilizatora” Europy.

Władimir Putin / kremlin.ru

Analizą szeregu publikacji, które ukazały się w prokremlowskich mediach, Żaryn podzielił się na Twitterze. Do każdego zrzutu ekranu dołączył kilka zdań komentarza. Tłumaczy, że „celem działań jest oskarżanie Polski o ingerencję w wewnętrzną sytuację na Białorusi, a nawet przygotowywanie inwazji”.

Manipulacja #1

Tuba propagandowa Kremla, tzw. Sputnik, publikuje tekst Tomasza Jankowskiego (członka prorosyjskiej partii Zmiana -red.). Autor pisze w nim, że „polscy podżegacze wojenni” chcą siłą, wbrew woli społeczeństwa, przyciągnąć Białoruś do NATO.

Manipulacja #2

Rosyjskojęzyczny portal Tsargrad opublikował opinię M. Baszyrowa, który wskazuje, że Mińsk powinien być gotowy „na możliwe wtargnięcie na swoje terytorium od strony Polski i państw Bałtyckich”. W tekście sugeruje się, że zagrożeniem są siły USA stacjonujące m. in. w RP.

Manipulacja #3

Szereg rosyjskich portali promuje tezy rosyjskiego politologa, który twierdzi, że „polskie władze zorganizowały próbę przewrotu na Białorusi” w celu odbudowy II RP. Autor twierdzi, że majdan w Mińsku nie udał się z racji nieudolności polskich i litewskich służb.

Manipulacja #4

Portal trwale zaangażowany w walkę informacyjną przeciwko RP publikuje opinię deputowanego do Dumy FR I. Zinnurowa. Przekonuje on, że protesty w Mińsku są wynikiem wpływów Polski na młodzież na Białorusi. W ocenie polityka polskie uczelnie mają zły wpływ na młodych na BLR.


Jak pisze Żaryn, "analizowane przykłady działań propagandy rosyjskiej wpisują się w stałe cele akcji dezinformacyjnych Kremla".

"Moskwa stara się oczerniać Polskę na arenie międzynarodowej i wskazywać, że RP jest nieodpowiedzialnym krajem destabilizującym Europę. Wskazane przykłady działań propagandy rosyjskiej to kolejny dowód, że Rosja wykorzystuje w walce informacyjnej bieżące wydarzenia, które mogą być przyczynkiem do ataków na Polskę"

- kończy wpis.

 


Źródło: niezalezna.pl, Twitter

#Wladimir Putin #Rosja #Kreml #Aleksandr Łukaszenka #Białoruś #zamieszki na Białorusi #propaganda Kremla #manipulacja #Stanisław Żaryn

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo