Lokomotywy na 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Dzięki takiej inicjatywie możemy nie tylko realizować aspekty historyczne, ale również pokazywać naszą przeszłość. A przeszłość to jest tożsamość Polski: odzyskanie niepodległości, rozwój, również kolei – powiedział prezes PKP Intercity Marek Chraniuk, podczas briefingu na stacji Warszawa Wschodnia, poświęconego prezentacji lokomotyw oklejonych okolicznościową grafiką związaną z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

pap.pl/Twitter

Wicepremier Piotr Gliński podziękował spółkom skarbu państwa: grupie PKP i PKP Intercity za włączenie się w obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej i odkreślił artystyczne walory grafiki przedstawionej na lokomotywach, prezentującej Ojców polskiej niepodległości, generałów, którzy są autorami cudu nad Wisłą.

Andrzej Olszewski z zarządu PKP SA nawiązał do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, że sukces militarny w walce z bolszewikami nie byłby możliwy, gdyby nie sprawność polskiej kolei i odwaga polskich kolejarzy. Dzisiaj tę pracę naszą prowadzimy poprzez procesy inwestycyjne, największe w ostatnich 30 latach niepodległej Polski.

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 PKP Intercity przygotowało specjalne dwie lokomotywy, które zostały oklejone okolicznościową grafiką, przedstawiającą m.in. architektów polskiego zwycięstwa nad bolszewikami: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, oraz generałów – Tadeusza Rozwadowskiego, Józefa Hallera i Kazimierza Sosnkowskiego.

Okolicznościowo ozdobione lokomotywy będą m.in. prowadziły pociągi "Posejdon" z Warszawy do Kołobrzegu.

Bitwa Warszawska to nie jedyne wydarzenie historyczne, w którego upamiętnienie włączył się kolejowy przewoźnik. W roku 2018, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę PKP Intercity przygotowało specjalne grafiki, które zostały umieszczone na 20 lokomotywach. Na stołecznym Powiślu pojawił się też wtedy jubileuszowy mural.

 

 Źródło: pap.pl

 

#PKP #upamiętnienie #lokomotywy #1920

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo