Dzisiaj w TVP Info wirusolog, prof. Włodzimierz Gut, został zapytany, czy należy zakazać wesel, które są w Polsce jednym z głównych ognisk rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Trzy wesela: ponad 60 zakażonych i prawie 400 osób na kwarantannie.


Trzy wesela: ponad 60 zakażonych i prawie 400 osób na kwarantannie. "Sytuacja jest rozwojowa"

- Tu pojawia się pewien problem. We Włoszech w pewnym momencie zakazano ślubów i pogrzebów, zresztą [których] efektem były ciężarówki [z trumnami], bo chłodnie się przepakowały nieboszczykami. Tam gdzie nie ma zakażeń na danych terenach, a na większości Polski jednak nie ma, podejrzewam, że nikt nie będzie zakazywał wesel - oczywiście z pewnym rozsądkiem. Czego się obawiam? Jeżeli w danym powiecie będzie kolor czerwony, to żeby nie przestrzegać [obostrzeń] przeniosą wesele do innego powiatu

- powiedział wirusolog.

Według aktualnych obostrzeń wprowadzonych przez służby sanitarne, 19 powiatów, gdzie liczba zakażeń koronawirusem jest duża w skali kraju, stało się tzw. strefami żółtymi i czerwonymi, gdzie panują szczególne reżimy sanitarne. Dotyczy to również liczebności gości weselnych.

W powiatach "czerwonych" wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się w grupie do 50 osób, w powiatach "żółtych" - do 100 osób. W pozostałej części kraju limit ten wynosi 150 osób. 

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia ma poinformować o kolejnych powiatach objętych restrykcjami sanitarnymi.