Wojna światów i nieznany cud – #Wiktoria1920 w filmach i spotach

Uroczysta premiera filmu „Wojna światów” w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego w niedzielę, 16 sierpnia, będzie symbolicznym zwieńczeniem głównych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W przededniu rocznicy, 14 sierpnia, premierę w Warszawie będzie miał film zrealizowany w technologii VR pt. „Wiktoria 1920”. Także 14 sierpnia Muzeum Historii Polski zaprasza na swój kanał YouTube na internetową premierę filmu „Bitwa Warszawska 1920-2020”. A w czwartek, 13 sierpnia, Instytut Adama Mickiewicza zaprezentuje w mediach społecznościowych spot pt. „The Miracle You’ve Never Heard Of”.

Danuta Matloch/MKiDN

- 100. rocznica Bitwy Warszawskiej to okazja do świętowania, ale także szansa na przybliżenie Polakom naszej chwalebnej historii. W tych dniach szczególnie wymownie brzmią słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. Priorytetem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest prowadzenie polityki pamięci opartej na tworzeniu sieci nowoczesnych muzeów, ale także na wspieraniu produkcji filmowej poruszającej tematykę historyczną. Przecież nasza historia, także ta związana z Bitwą Warszawską i wojną-polsko bolszewicką, jest znakomitym materiałem na filmy. To bardzo optymistyczne, że coraz częściej twórcy sięgają po tematy historyczne, że młodzi ludzie czerpią inspirację z polskiej historii i opowiadają ją językiem nowych, nowoczesnych technologii – mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Podkreśla, że MKiDN wspiera obecnie w różnej formie ponad 40 produkcji historycznych.   

„Wojna Światów” to epicka opowieść oparta na zrekonstruowanych oraz pokolorowanych materiałach archiwalnych pozyskanych z archiwów z całego świata. To koprodukcja Filmoteki Narodowej, Telewizji Polskiej i firmy MW Media, która stoi za sukcesem zrealizowanego w oparciu o archiwalia filmu „Niepodległość” z 2018 r. Jej twórcy, Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski, prezentują oryginalne i nieznane dotychczas relacje uczestników i świadków wydarzeń, unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe. Narrację wspierają, tylko wtedy kiedy jest to konieczne, historyczne inscenizacje oraz materiały graficzne. Film stanowi próbę odpowiedzi na pytania kluczowe dla oceny roli wojny polsko-sowieckiej w historii XX wieku. Wojny postrzeganej nie tylko wymiarze wojskowym, ale również w wymiarze ideologicznym - konfliktu państwa budującego swe demokratyczne fundamenty z totalitarnym bolszewizmem zmierzającym do zburzenia „starego świata”. 

„Wojnę światów” pokaże Telewizja Polska w niedzielę, 16 sierpnia, o godz. 20.15. w TVP 1. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Film „Wiktoria 1920” to wyjątkowa produkcja fabularna zrealizowana w technologii VR 360 stopni 3D. Dzięki goglom VR widzowie będą mieli okazję przenieść się w czasie do 1920 roku i wziąć udział w niezwykłej misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli, stając się częścią grupy specjalnej składającej się ze studenta Janka Węgielskiego (w tej roli Dariusz Pieróg), ułana Władysława Brończaka (Szymon Mysłakowski) oraz pilota Eskadry Kościuszkowskiej, Meriana C. Coopera (Patryk Szwichtenberg). Wraz z kompanami widz podróżuje samolotem, skacze ze spadochronem, ucieka przed bolszewikami, bierze udział w walkach i snuje plany na powojenną przyszłość.

Technologia wirtualnej rzeczywistości, dzięki której  widz staje się jednym z bohaterów wydarzeń, to najnowocześniejsza i najbardziej angażująca forma popularyzowania historii.  Takie projekty mogą stać się wzorem wykorzystania najnowocześniejszej technologii do opowiadania o polskim dziedzictwie i ważnych wydarzeniach – opowiada Jan Edmund Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Film już od września dostępny będzie bezpłatnie w Internecie. Jednocześnie w czasach epidemii taka forma pozwala na dostęp do części wydarzeń również dla Polaków, którzy zostają w domu – dodaje dyrektor Kowalski.

Film „Wiktoria 1920” będzie mógł obejrzeć w Internecie każdy użytkownik gogli VR – w tym prostych gogli cardboard. Premiera filmu zaplanowana jest na 14 sierpnia i odbędzie się w Muzeum Narodowym w Warszawie, a premiera internetowa miesiąc później.

Obserwując reakcje widzów, którzy oglądali pierwszy  polski film fabularny VR, wyprodukowany przez NCK pt. „Kartka z Powstania”, nie mam wątpliwości, że „Wiktoria 1920”, która jest wciągającą przygodową opowieścią prezentującą mało znane, ale ważące na losach Bitwy Warszawskiej działania polskiego wywiadu i zwracającą uwagę na rolę kobiet w wojnie polsko-bolszewickiej, zainteresuje i  zachwyci zarówno widzów młodych, jak i starszego pokolenia, w Polsce i za granicą - dodaje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Biuro Programu „Niepodległa” planuje również pokazy stacjonarne na specjalnych goglach VR w ramach Wirtualnego Teatru Historii w różnych miejscowościach w całej Polsce. Wirtualny Teatr Historii odwiedzi: Płock, Hel, Grodzisk Mazowiecki, Brwinów, Sulejówek, Gniezno, Wrocław, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Wołomin i Legionowo. Wszystkie pokazy są bezpłatne, ale obowiązuje rezerwacja miejsc. Pokazom towarzyszyć będzie multimedialna wystawa „1920” przygotowana dzięki współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz Archiwum Państwowym w Warszawie.

Producentem filmu „Wiktoria 1920” jest Biuro Programu Niepodległa, koproducentem - Narodowe Centrum Kultury. 

Także w piątek, 14 sierpnia, o godz. 18.00 Muzeum Historii Polski zaprasza na swój kanał YouTube na internetową premierę filmu "Bitwa Warszawska 1920-2020". Jest to opowieść przygotowana z okazji 100. rocznicy jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Twórcy filmu opowiadają nie tylko o wojnie o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, ale przyglądają się też pracy historyków i kuratorów tworzących wystawę stałą budowanego na warszawskiej cytadeli budynku Muzeum Historii Polski. Dokument przedstawia głównych bohaterów Bitwy Warszawskiej – polskich dowódców, na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Jednocześnie mówi o bezimiennych bohaterach: młodzieży, studentach, zwykłych ludziach, ochotnikach, bez których poświęcenia nie byłoby możliwe stawienie czoła najeźdźcom.

Z kolei w czwartek, 13 sierpnia, Instytut Adama Mickiewicza zaprezentuje film „The Miracle You've Never Heard Of”, który będzie dystrybuowany w mediach społecznościowych (Twitter, Facebook, Youtube) z wykorzystaniem kont Instytutu, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz partnerów. Anglojęzyczny film będzie elementem kampanii, której celem jest uświadomienie zagranicznemu odbiorcy nie tyle samego faktu historycznego, co ogromnego znaczenia Bitwy Warszawskiej dla Europy i zachowania europejskich wartości. Autorem spotu jest Stefan Tompson, popularyzator historii polskiej, twórca angielskojęzycznych viralowych spotów, producent filmu dokumentalnego „Oni budowali nasze szczęście” - o prześladowaniu przedsiębiorczości i własności prywatnej w PRL.

 

 Źródło: mkidn.gov.pl

 

#MKiDN #1920 #filmy i spoty #Bitwa Warszawska

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo