Cykl filmów „Podróże w czasie z Wojciechem Korfantym” ma być jednym z elementów obchodów zbliżającej się rocznicy 100-lecia II powstania śląskiego.

„Sierpień 1920 roku. Na Górnym Śląsku narasta napięcie. Lada chwila wybuchnie II powstanie śląskie. Posiadamy wciąż niewiele informacji z tego okresu, a przynajmniej takich, które pozwoliłyby nam się zbliżyć do niektórych postaci związanych z powstaniami śląskimi nieco bardziej, niż pozwalają na to karty historycznych opracowań”

– napisała w środowej informacji Mariola Miklaszewska z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

„Proponujemy więc nietypową podróż w czasie. Dostarczymy ówczesnym bohaterom narzędzia komunikacyjne, które znamy dziś: komunikatory internetowe, wideokonferencje czy platformy społecznościowe. Chcemy zapytać, w jaki sposób by z nich skorzystali, jaki ślad mogliby po sobie zostawić. Czy powstańcze walki to dobry materiał na relację z Instagrama? Ile laików zebrałby live Korfantego? A może wręcz przeciwnie – stałby się źródłem memów”

– zapytała Miklaszewska.

Jak wyjaśniła, siedem filmów, które powstaną w ramach przedsięwzięcia, zostanie umieszczonych w 100. rocznicę wybuchu II powstania śląskiego (19/20 sierpnia br.) na stronach i portalach: muzeumpowstanslaskich.pl, teatrslaski.art.pl, katowice.ipn.gov.pl oraz historia.us.edu.pl.

„Zapraszamy do wspólnej filmowej podróży w czasie z Wojciechem Korfantym, wyreżyserowanej przez Roberta Talarczyka, w którą zabiorą nas artystki i artyści związani z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach”

– zapowiedziała Miklaszewska.

Wydarzenia związane z 100. rocznicą drugiego powstania śląskiego – i pierwszego zwycięskiego – przygotowuje w regionie szereg instytucji, w tym muzea, IPN i lokalne samorządy.

Jednym z nich będzie radiowy koncert audiowizualny, które Muzeum Powstań Śląskich zorganizuje 19 sierpnia (w rocznicę wybuchu zrywu) w siedzibie Polskiego Radia Opole. Na koncert pod nazwą „JO. Krew i gniew” złożą się piosenki powstańcze i patriotyczne. Wydarzenie będzie transmitowane w internecie, a retransmitowane w rozgłośniach regionalnych, skupionych w Audytorium 17.

Muzeum Powstań Śląskich koordynuje ponadto akcję "Tramwaje powstańcze do Niepodległej", w ramach której na tramwajowe tory pięciu polskich metropolii (Gdańska, Krakowa, GZM, Poznania i Warszawy) wyjadą między 20 a 25 sierpnia br. wozy oklejone okolicznościowymi grafikami, których kursy mają być osią działań edukacyjnych i kulturalnych.

Samorząd Piekar Śląskich również we współpracy z Teatrem Śląskim przygotowuje widowisko teatralno-muzyczne „Nie rzucim ziemi...”, które odbędzie się 22 sierpnia przy piekarskim Kopcu Wyzwolenia. Reżyserem będzie Robert Talarczyk, kierownictwo muzyczne objął raper Mioush; scenariusz ma być inspirowany wspomnieniami powstańczego dowódcy Emila Barona.

W Piekarach Śląskich wystąpić mają m.in. Olgierd Łukaszewicz, Organek, Renata Przemyk, Sebastian Riedel, Marcin Wyrostek, Grażyna Bułka, Dariusz Chojnacki, Bela Komoszyńska, Mateusz Konieczny, Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Barbara Lubos, Mirosław Neinert, Agnieszka Radzikowska i Daria Ryczek oraz chór Opery Śląskiej, Górnicza Orkiestra Dęta Piekary–Julian, a także Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował m.in. ogólnopolski dodatek prasowy poświęcony wydarzeniom 1920 r. na Górnym Śląsku, szczególnie II powstaniu śląskiemu (ukazał się w poniedziałek z 16 dziennikami grupy Polska Press), miniaturowe repliki sztandaru „Tobie Polsko”, a także szereg działań i materiałów edukacyjnych.