Pod koniec czerwca 2020 r. klub hokejowy Re-Plast Unia Oświęcim poinformował o podpisaniu kontraktu z 28-letnim izraelskim zawodnikiem rosyjskiego pochodzenia, Eliezerem Sherbatovem, który uchodzi za jednego z najlepszych hokeistów kadry Izraela. W przeszłości, zawodnik z powodzeniem radził sobie w ligach m.in. kazachskiej oraz słowackiej.

Niespodziewanie, dwa dni temu, na izraelskiego hokeistę spadła krytyka ze strony amerykańskiego rabina Elchanan Poupko, który odniósł się do wyboru przez zawodnika drużyny z Oświęcimia.

"Nigdy nie myślałem, że będę musiał to powiedzieć: Dla Żyda gra w drużynie #Auschwitz jest zdradą, zdradą Żydów i haniebnym ciosem w plecy dla milionów. Jest wiele drużyn Sherbatov, znajdź sobie inną"

- napisał w poniedziałek na Twitterze Poupko.

Jeszcze tego samego dnia w mediach społecznościowych wywiązała się dyskusja między rabinem a Sherbatovem. 

- Szkoda, że nie dostrzegasz w tym wszystkim pozytywów. Nie podpisałem [kontraktu] na bycie turystą, ale by pokazać, że Żydzi powrócili, silniejsi niż kiedykolwiek - napisał hokeista. 

- Jesteś utalentowanym zawodnikiem. Nie udało ci się znaleźć innego klubu, z którym mógłbyś podpisać kontrakt? Każdy gol, który zdobędziesz, przyniesie dumę miastu, w którym nasi bracia i siostry dzień w dzień uchodzili z dymem. Mówiąc szczerze, każdy, kto żyje dzisiaj w tym mieście, jest bardzo winny

- odpowiedział Poupko. 

"Skandaliczna insynuacja"

Na wpisy amerykańskiego rabina zareagowały władze Oświęcimia.

"Oświęcim istnieje od ponad 800 lat, a przed 1939 rokiem liczył blisko 15 tys. mieszkańców. W czasie okresu II wojny światowej, podczas okupacji Polski, to niemieccy naziści zdecydowali o lokalizacji w Oświęcimiu obozu Auschwitz. W czasie jego funkcjonowania mieszkańcy naszego miasta nieśli pomoc więźniom obozu, niejednokrotnie przypłacając to życiem. Miasto Oświęcim jest także ofiarą tego tragicznego okresu i przypisywanie mu jakiejkolwiek odpowiedzialności za istnienie obozu jest skandaliczną insynuacją"

- napisał w liście prezydent miasta, Janusz Chwierut.

Podkreślił, że miasto buduje pozytywne relacje z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau i Centrum Żydowskim "w kontekście zachowania trudnej pamięci".

"Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec kłamliwych stwierdzeń i insynuacji zawartych w opiniach amerykańskiego rabina Poupko, które krzywdzące są zarówno dla miasta Oświęcim jak i dla jego mieszkańców, ale także wielu Polaków, którzy byli ofiarami II wojny światowej. Wypowiedzi takie burzą trud i prace wielu osób oraz instytucji zaangażowanych w Pamięć i edukację pokojową i są szkodliwe dla budowania pozytywnych relacji polsko-żydowskich. W związku z powyższym oczekujemy od Państwa stanowczej reakcji i potępienia tych wypowiedzi"

- zaznaczył Chwierut. Jego list skierowany został do polskiego MSZ, ambasady Izraela w Polsce, a także ambasady i konsulatu USA w Polsce. 

W sprawie listu poparcia prezydentowi udzieliła również była premier Beata Szydło, polityk ziemi oświęcimskiej.

Rabin Poupko oświadczenie prezydent skomentował na Twitterze, twierdząc, że "pierwszy raz w historii #Auschwitz potępił Żyda, ale nie na śmierć".

Klub wspiera zawodnika

Eliezer Sherbatov nie krył pewnego zadziwienia krytyką ze strony rabina. Jednocześnie podziękował za wsparcie Polakom.

- Rozumiem, że II wojna światowa była dla Żydów trudnym czasem. Nie wiem jednak, dlaczego rabin nie widzi w moim transferze żadnych pozytywów. To jakiś nonsens. Nie spodziewałem się takiej reakcji, ponieważ gram w drużynach narodowych Izraela od 13. roku życia. Cieszę się jednak z odzewu ludzi z Polski, którzy od razu napisali, że są razem ze mną. Dziękuję im za to - powiedział hokeista w rozmowie z portalem onet.pl.

Po stronie zawodnika stanął również klub.

"Oświadczamy, że jesteśmy głęboko zasmuceni i dotknięci medialnymi oskarżeniami wobec izraelskiego zawodnika Eliezera Sherbatova, który niedawno dołączył do naszej drużyny"

- czytamy na stronach Re-Plastu Unii Oświęcim.

Drużyna w oświadczeniu przypomniała, że "miasto Oświęcim było przez 400 lat domem dla społeczności żydowskiej", a przed 1939 r. Żydzi stanowili 60 proc. ludności miasta. Przywołano tragiczny czas okupacji niemieckiej i powołanie przez hitlerowców obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym obok Żydów "ofiarami brutalnego terroru byli również katoliccy oświęcimianie oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości".

"Sugerowanie, jakoby katoliccy oświęcimianie lub ich dzisiejsi potomkowie byli rzekomo współodpowiedzialni za prowadzenie niemieckiego obozu Auschwitz jest niezgodne z faktami, a do tego krzywdzące i niesprawiedliwe" - napisano w oświadczeniu.

"Obecność izraelskiego zawodnika w Oświęcimiu pokazuje, że wbrew zbrodniczej ideologii III Rzeszy naród żydowski wciąż istnieje, a żydowscy zawodnicy mogą ponownie uczestniczyć w miejscowych rozgrywkach, podobnie jak przedwojenni oświęcimianie z Żydowskiego Klubu Sportowego Kadima Oświęcim"

- czytamy.

Re-Plast Unia zaznacza, że udziela Sherbatovowi wsparcia, a rabina Poupko zaprasza na mecz drużyny i "lekcję historii".