Chcemy, by nasz festiwal był zwiastunem nadziei i powrotu do normalności i jak co roku po prostu prawdziwym świętem muzycznym. Jeśli tylko rzeczywistość pandemiczna pozwoli, przyjadą na nasze zaproszenie do Warszawy przedstawiciele elity światowej pianistyki. Będą zwycięzcy i laureaci konkursu chopinowskiego, będą młodzi, znakomici polscy artyści – przekonuje Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny wydarzenia organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wśród polecanych przez niego wydarzeń znalazły się m.in. koncerty kwartetów smyczkowych. I tak w Filharmonii Narodowej wystąpi czterokrotnie Belcea Quartet, który zaprezentuje utwory Ludwiga van Beethovena. – Będzie kameralistyka niespodzianka, będzie fenomenalny Christoph Prégardien, którego bajeczną płytę, nagraną dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, z pieśniami Moniuszki (tak!), Paderewskiego i Duparca właśnie prezentujemy na świecie. Będzie wreszcie – a jakże! – „Hrabina” Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Fabia Biondiego, z międzynarodowym gronem solistów, Europą Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej – zachęca Stanisław Leszczyński.

Wydarzenie zainauguruje 15 sierpnia (Filharmonia Narodowa w Warszawie, godz. 21) recital fortepianowy Nelsona Goernera. Muzyk należy do grona najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia, jest jednocześnie jednym z najważniejszych pianistów ambasadorów polskiej kultury muzycznej. Wielbicieli talentu Szymona Nehringa ucieszy jego koncert 27 sierpnia. Nehring wystąpi w trio z Marcinem Zdunikiem (wiolonczela) i Ryszardem Groblewskim (altówka).

Szczegółowy program festiwalu, który w tym roku przebiega pod hasłem „Od Beethovena do Chopina”, można znaleźć na stronie internetowej www.festiwal.nifc.pl. Większość koncertów będzie dostępna w bezpłatnym streamingu na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na YouTubie oraz w mediach społecznościowych. Wybranych koncertów będzie można posłuchać także za pośrednictwem Programu 2 Polskiego Radia. Organizatorzy jednak zachęcają do udziału w koncertach osobiście, w salach koncertowych. Jak słusznie zauważają, „spotkanie z muzyką, która poza tym, że daje czystą radość obcowania z nią, może być inspiracją, motywacją, może między wierszami napomknąć o tym, co naprawdę ważne… To wartość, z której nie wolno nam rezygnować, za żadną cenę”.

Bilety na koncerty festiwalu w dniach 15–23 sierpnia można już zakupić online na stronie www.bilety.nifc.pl oraz w kasach Muzeum Chopina w Warszawie