Pod koniec lipca duże ognisko koronawirusa wykryto w wieluńskiej fabryce naczep samochodowych Wielton - liczbę zakażeń oszacowano wtedy na ponad 50 osób. W pierwszych dniach sierpnia władze sanitarne liczbę przypadków w Wieltonie określały, jako "kilkadziesiąt". 

- W Wieltonie mamy 34 wyniki dodatnie na 972 osoby przebadane, co daje ok. 3,5 procent zakażonych SARS-CoV-2. Sytuacja jest opanowana, osoby, które mają wyniki dodatnie są w izolacji

-- powiedziała Sułkowska. Na razie nie wiadomo dokładnie ile jest przypadków zakażeń w rodzinach pracowników. W Wieltonie, zatrudniającym ok 1,2 tys. osób, trwa przerwa technologiczna, czyli fabryka nie pracuje.

Według najnowszych, wtorkowych danych, na 43 kolejne zakażenia koronawirusem w województwie łódzkim, 12 przypadków pochodzi z powiatu wieluńskiego, w tym 10 z firmy Wielton - podała rzeczniczka prasowa wojewody Dagmara Zalewska. 

Od początku pandemii w powiecie wieluńskim potwierdzono 456 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Teraz chorują 193 osoby, są to tzw. przypadki aktywne. 254 osoby dotychczas wyzdrowiały, a 9 zmarło.

Powiat wieluński jest jedynym w województwie łódzkim, w którym wprowadzono tzw. czerwoną strefę i przywrócono najbardziej restrykcyjne przepisy sanitarne obowiązujące na początku epidemii koronawirusa.

Powiat wieluński - zamieszkały przez ponad 76 tys. osób - leży na południowym zachodzie województwa łódzkiego. Graniczy z regionem śląskim i opolskim. 

W regionie łódzkim, restrykcje sanitarne - w postaci tzw. strefy żółtej - przywrócono też w, sąsiadującym z wieluńskim, powiecie wieruszowskim.

W wieruszowskim, wg. środowych danych służb wojewody łódzkiego, 49 osób jest zakażonych SARS-CoV-2 - od początku epidemii zachorowało tam 361 osób. 300 mieszkańców powiatu wieruszowskiego wyzdrowiało, 12 osób zmarło.

Powiat wieruszowski, położony w południowo-zachodniej części regionu łódzkiego, graniczący z województwami opolskim i wielkopolskim, liczy ponad 42 tys. mieszkańców.

- W całym województwie łódzkim, od początku epidemii, zachorowały 4 tys. 394 osoby, z czego aktualnie zakażonych jest 681 mieszkańców regionu. Wyzdrowiało 3 tys. 495, zmarło 218 osób

- poinformowała Zalewska.