O aktualnym stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny. Z zamieszczonych tam danych wynika, że w środę rano nieczynne jest położone nad Zatoką Gdańską kąpielisko w Mikoszewie oraz kąpielisko w Lubkowie usytuowane nad jeziorem Żarnowieckim. W obu miejscach utrzymują się zakwity sinic.

Sanepid przypomina, że sytuacja - zwłaszcza nad morzem - jest dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.