Pomorskie: Z powodu sinic zamknięte zostały dwa kąpieliska

Z powodu utrzymujących się w wodzie zakwitów sinic w środę rano zamknięte są dwa kąpieliska strzeżone zorganizowane na terenie województwa pomorskiego. Chodzi o kąpieliska - nadmorskie w Mikoszewie i położone nad jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie.

Pixabay

O aktualnym stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny. Z zamieszczonych tam danych wynika, że w środę rano nieczynne jest położone nad Zatoką Gdańską kąpielisko w Mikoszewie oraz kąpielisko w Lubkowie usytuowane nad jeziorem Żarnowieckim. W obu miejscach utrzymują się zakwity sinic.

Sanepid przypomina, że sytuacja - zwłaszcza nad morzem - jest dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Gdańsk #Zatoka Gdańska #Pomorze #sinice #Morze Bałtyckie #morze

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo