Drugi miesiąc wakacji to tradycyjnie czas największego napływu pielgrzymów do sanktuarium na Jasnej Górze. Z powodu epidemii koronawirusa pielgrzymów będzie o ok. 80-85 proc. mniej niż przed rokiem w tym samym okresie – wynika z danych przekazanych przez Urząd Miasta Częstochowy.

Według zaktualizowanego harmonogramu, od wtorku do końca sierpnia do Częstochowy ma dotrzeć ponad 18 tys. pieszych pątników. Tradycyjnie najwięcej wiernych przybywa do Częstochowy przed i w czasie Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz Święta Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia).

W tym roku na drugą część sierpnia zgłoszono blisko 100 grup pielgrzymkowych. Łącznie do miasta przyjdzie, przybiegnie lub przyjedzie na rowerze ponad 18 tys. osób. Największą zwartą grupą, liczącą 2,5 tysiąca pątników, ma być Piesza Pielgrzymka Diecezjalna z Tarnowa. Jak co roku, miasto przygotowało plan zabezpieczenia medycznego i komunalnego, dodatkowe miejsca parkingowe i drogi ewakuacji. Plan obowiązuje do 15 sierpnia.

- Na przybywających do Częstochowy pielgrzymów czekają maseczki, płyn do dezynfekcji, odkażone ławki i toalety oraz naklejki informujące o potrzebie dbania o siebie i innych. Wszystko po to, by okres pielgrzymkowy był bezpieczny zarówno dla pątników jak i mieszkańców Częstochowy

 – poinformowali częstochowscy urzędnicy.

Realizacją zleconej przez Urząd Miasta akcji „Dezynfekcja z sercem” zajmuje się częstochowski oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że zmiana”. W jej ramach – w specjalnym punkcie na początku al. Sienkiewicza - pracownicy i wolontariusze rozdają maseczki, mierzą temperaturę, dezynfekują dłonie oraz wręczają serduszka-naklejki z hasłem „Dbaj o siebie, dbaj o innych”. Zajmują się również dezynfekcją 300 miejskich ławek, 30 przenośnych toalet oraz 100 koszy, zlokalizowanych w ciągu spacerowym alei Najświętszej Maryi Panny, alei Sienkiewicza oraz w parkach podjasnogórskich. Akcja potrwa do 15 sierpnia.

14 sierpnia wieczorem na Błoniach Jasnogórskich odbędzie się koncert "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II". Tego dnia pod batutą Piotra Rubika zaśpiewają m.in. Pectus, Anna Wyszkoni, Katarzyna Cerekwicka, Halinka Mlynkova i Dariusz Malejonek. Organizatorami wydarzenia są Klasztor Jasnogórski, Telewizja Polska oraz Fundacja Niedziela.

„Będzie to element zgromadzenia o charakterze religijnym, odbywający się na terenie należącym do Klasztoru Jasnogórskiego, dlatego organizatorzy koncertu nie kierowali wniosku o zgodę na imprezę masową do Urzędu Miasta Częstochowy. Miasto z uwagi na stan epidemii i wskazania sanitarno-epidemiologiczne takich zgód w tym sezonie nie wydaje. Zrezygnowało też z organizacji tegorocznych miejskich imprez i festiwali plenerowych”

– przypomniał magistrat.

Lokalne władze kilkakrotnie publicznie apelowały do przybywających na Jasną Górę o ostrożność i rozsądek, prosząc o powstrzymanie się w tym roku od masowego pieszego pielgrzymowania, które mogłoby stać się ogniskiem nowych zakażeń koronawirusem. W apelu do mieszkańców miasto zwracało się o zachowanie środków bezpieczeństwa i unikanie dużych skupisk ludzi. Kilka dni temu samorząd Częstochowy zwrócił się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o regulacje dotyczące pielgrzymowania z obszarów szczególnie zagrożonych koronawirusem.

W ostatnich tygodniach część organizatorów corocznych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę rezygnowała z dotychczasowej formy pielgrzymowania, w niektórych przypadkach w pielgrzymkach brali udział jedynie księża. Część innych pielgrzymek odbywa się jednak w tradycyjnej formie, choć z mniejszą liczbą pieszych pątników.