Jedną z atrakcji jesiennej ramówki TVP Historia jest teleturniej „Giganci historii”.

„Jest to wydarzenie bez precedensu, do tej pory tego typu teleturniej nie startował w kanale tematycznym. Zwłaszcza że jest to oryginalna, nowa produkcja TVP ”

– wyjaśnia Piotr Legutko. Prowadzącymi teleturniej są Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

Program swoje premiery będzie miał w soboty o 19.00, powtórki w niedziele o 16.30, pierwszy odcinek zostanie wyemitowany 15 sierpnia, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jak podkreślił dyrektor TVP Historia, tematy i premiery odcinków będą skorelowane z kalendarzem historycznym. „Jeśli mamy rocznicę Cudu nad Wisłą, to oczywiście teleturniej będzie poświęcony temu tematowi. Jeśli będziemy świętować 40-lecie +Solidarności+, to teleturniej poświęcony zostanie +Solidarności+. Tak samo będzie, jeśli chodzi o rocznice Bitwy o Anglię, wyboru Jana Pawła II czy Grudnia ’70” – tłumaczy Legutko.

Na antenie TVP Historia znajdzie się również wiele formatów z gatunku reportażu historycznego. Jednym z nich jest cykl „Cud Wisły” w reżyserii Macieja Pawlickiego, Jarosława Rybickiego i Tadeusza Łysiaka. Reportaż prezentuje najważniejsze fakty, wydarzenia i postaci związane z Bitwą Warszawską 1920 r. To wydarzenie upamiętni również emitowany od poniedziałku do piątku program publicystyczny „1920. Wojna o wszystko”, w czasie którego Piotr Gursztyn i jego goście przybliżą wydarzenia i procesy, które sto lat temu doprowadziły do starcia między Polską a bolszewicką Rosją.

Nowym cyklem, który znalazł się w jesiennej ramówce, jest „Tu wszystko jest Polską”, w którym Piotr Legutko i Paweł Nowakowski przez pryzmat Wawelu prezentują ciągłość polskiej historii i znaczenie, jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. „Myślę, że jeszcze nigdy Wawel nie był tak pokazywany i nigdy też historia Polski nie była w taki sposób opowiadana, jak będziemy to w tym serialu starali się udowodnić” – zapewnia dyrektor TVP.

Piotr Legutko zauważył również, że tym, co szczególnie interesuje widzów TVP Historia, są także licencyjne seriale dokumentalne i wobec tego takich programów nie zabraknie w jesiennej ramówce. Widzowie będą mogli zobaczyć premierowe odcinki cyklu „Historia w postaciach zapisana”. Jest to seria, która w oparciu o archiwalia, fragmenty biograficznych filmów fabularnych i wypowiedzi ekspertów przybliża losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej.

Swoją kontynuację w jesiennej ramówce będzie miał również cykl dokumentalny „Ekspertyza”. W każdym odcinku Piotr Litka i Tomasz Kamiński będą przyglądać się znanym historycznym wydarzeniom w kontekście najnowszych osiągnięć kryminalistyki i nowoczesnych technik badawczych.

Ponadto coś dla siebie znajdą fani programów kulinarnych. „Kuchnia Jagiellonów” to program, w którym Łukasz Modelski opowiada o niezwykłej historii dynastii, która trwale wpisała Polskę w europejską historię.

„To bardzo ciekawe opowieści o tym, co jadano i jak gotowano w czasach jagiellońskich, a przy okazji to opowieść o innym wymiarze historii”

– zaznacza Legutko.

Z okazji 40-lecia „Solidarności” na widzów TVP Historia czeka program publicystyczny „Twarze Solidarności”. To cykliczny program historyczny Tadeusza Płużańskiego, w którym zobaczymy mniej znanych bohaterów strajków z lipca/sierpnia 1980 r. Z kolei 12 września widzowie będą mogli również obejrzeć premierowy cykl dokumentalny „Ci cholerni Polacy” prezentujący historię lotników walczących w Bitwie o Anglię.