Uroczystości odpustowe, które potrwają do soboty, rozpoczęły się we wtorkowe popołudnie poświęceniem szat Matki Bożej w kaplicy Domku Matki Bożej.

Punktem kulminacyjnym odpustu będzie uroczyste ogłoszenie podczas czwartkowej mszy świętej dekretu o podniesieniu do godności bazyliki mniejszej kościoła w Kalwarii Pacławskiej, gdzie znajduje się Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej.

Jak poinformował o. Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy Krakowskiej Prowincji Franciszkanów, którzy od początku istnienia Kalwarii Pacławskiej się nią opiekują, kalwaryjski kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej decyzją Watykanu.

- Tytuł honorowy bazyliki mniejszej (basilica minor) jest nadawany przez papieża świątyniom wyróżniającym się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską

– wyjaśnił o. Szewek.

Zauważył jednocześnie, że Kalwaria Pacławska, nazywana Jerozolimą Wschodu i Jasną Górą Podkarpacia „czekała na ten moment blisko cztery wieki”.

Po zakończeniu mszy św., której przewodniczyć będzie metropolita przemyski abp Adam Szal, zostanie po raz pierwszy wykonane oratorium „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów. Autorem dzieła i libretta jest Andrzej Głowienka, twórca form sakralnych, pierwszy polski tenor śpiewający w Teatro alla Scala w Mediolanie, wykładowca w Pontificio Istituto Ambrosiano di Musica Sacra w Mediolanie.

Jak przypominają franciszkanie tegoroczny odpust kalwaryjski - ze względu na pandemię - odbędzie się w okrojonej formie i z zachowaniem reżimu sanitarnego. Wszystkie msze św. i nabożeństwa odbywać się będą tylko na zewnątrz. Nie odbędą się żadne z tradycyjnych wspólnych dróżek ani procesji.

Organizatorzy apelują, by pątnicy mieli maseczki ochronne i by korzystali z płynu dezynfekującego do rąk, który jest ustawiony przed wejściami do kościoła. Zaś ci z wiernych, którzy mają jakiekolwiek niepokojące objawy, jak m.in. gorączka, suchy kaszel, trudności w oddychaniu albo mieli styczność z chorymi na koronawirusa, nie przyjeżdżali do Kalwarii Pacławskiej, a jedynie łączyli się duchowo za pośrednictwem radia Fara.

Zapewniają też, że każdego dnia będzie prowadzona bieżąca dezynfekcja kościoła: szczególnie ławek, kratek konfesjonałów, poręczy i innych powierzchni dotykowych. Kapłani przed udzielaniem Komunii Świętej dezynfekują swoje dłonie.

Przypomnieli też, że ze względu na to, że miejscowa wspólnota zakonna została objęta kwarantanną i odizolowana, opieka duszpasterska nad wiernymi została powierzona franciszkanom z innych klasztorów. Natomiast bracia w kwarantannie nie będą mieli żadnej styczności z pielgrzymami i z pozostałymi zakonnikami.

Kalwaria Pacławska to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce, często nazywana Jerozolimą Wschodu - ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej, a z kolei z uwagi na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych, nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia. Jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej datuje się już od XVIII stulecia.

Franciszkański kompleks klasztorny w Kalwarii Pacławskiej powstał na wzgórzu Karpat Wschodnich w XVII w. z pobudek religijnych wojewody podolskiego, kasztelana lwowskiego Andrzeja Maksymiliana Fredry z Pleszowic herbu Bończa, ps. Błażej Lipowski, (1620-1679). Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.

W XVII w. do Kalwarii z Kamieńca Podolskiego trafił cudowny obraz Matki Bożej, przed którym niegdyś modlili się królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski oraz polscy hetmani i książęta, a ponad 50 lat temu - kard. Karol Wojtyła. W księgach klasztornych i sanktuaryjnych odnotowano ponad 50 cudów.

Wokół klasztoru, wśród łąk i lasów rozsianych jest ponad 40 kaplic, w większości wchodzących w skład Drogi Krzyżowej, Dróżek Pana Jezusa, Dróżek Matki Bożej, Dróżek Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.