„Część opozycji zmierza w stronę alternatywnej rzeczywistości, co utrudnia dialog w Polsce, osłabia polskie państwo. Przecież opozycja kontroluje izbę wyższą polskiego parlamentu. Potrzebujemy odpowiedzialnej opozycji, takiej, która potrafi konstruktywnie wypełnić rolę, jaka jej przypadła. Wyzwań, które będą wymagać naszej współpracy, nie zabraknie w najbliższym czasie.
- mówi „Gazecie Polskiej” prezydent RP Andrzej Duda. Z prezydentem rozmawiają Katarzyna Gójska i Piotr Lisiewicz

Ponadto w numerze:

  • Menedżer od Nowaka, który dużo wie. 

Aleksander D. miał obiecać Sławomirowi Nowakowi około 700 tys. zł łapówki za kontrakt dla firmy budowlanej, która realizowała wielomilionową umowę na modernizację warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.
- o szczegółach całej sprawy pisze na łamach „GP” Piotr Nisztor.

  • Rozmowa z prof. Kazimierzem Nowaczykiem

„Z badanych hipotez potwierdzona została ta jedna: dwa wybuchy, najpierw w lewym skrzydle, a przed uderzeniem w ziemię – w centropłacie. Podstawą prac ośrodka NIAR w Wichita był stworzony przez ten ośrodek model samolotu złożony z ponad 30 mln elementów skończonych. Ponad 30 mln elementów, wzajemne oddziaływania pomiędzy nimi, krok czasowy liczony w milisekundach – to przedstawia złożoność obliczeń”.
- mówi prof. Kazimierz Nowaczyk, zastępca przewodniczącego Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem. Rozmawia Jacek Liziniewicz.

  • Wywiad z wicepremierem Piotrem Glińskim

„W ramach obchodów stulecia niepodległości zorganizowaliśmy 9 konkursów o budżecie ponad 42 mln zł. To ponad tysiąc projektów i jeszcze więcej wydarzeń realizowanych w ramach tych projektów. Takie działanie jest w kontrze wobec tej strony konfliktu społecznego, która mówi, że przeszłość nie jest nam potrzebna”.
- wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotrem Glińskim rozmawia Sylwia Krasnodębska.

Oraz: Cud Wisły - dodatek w rocznicę Bitwy Warszawskiej
Adam Grzymała-Siedlecki taki tytuł dał swojej książce ze wspomnieniami z roku 1920. Tak też zatytułował swój artykuł w „Rzeczypospolitej” Stanisław Stroński, który w przededniu bitwy prosił rodaków o wzmożoną modlitwę i wspólny wysiłek, nawiązując do „cudu Marny”, bitwy z okresu I wojny światowej.
Cud się ziścił. Składały się nań różne elementy. Po pierwsze, na polecenie Marszałka Piłsudskiego sztab polskiego wojska opracował rewelacyjny plan – zatrzymania bolszewików na linii Wisły i kontruderzenia wyprowadzonego znad Wieprza. W tym sensie Wisła, jako długa linia, stała się granicą nie tylko bojową, ale też cywilizacyjną. By pokonać bolszewika, trzeba było się bić i na „przedmościu warszawskim”, i pod Lwowem, i w Płocku. Cud Wisły to zatem cud wysiłku żołnierzy i wszystkich Polaków, walczących z bolszewikami na olbrzymim terenie, który sam w sobie, idąc z biegiem rzeki, stanowił z historycznego punktu widzenia rdzeń polskiej cywilizacji i kultury.
Cud się ziścił, gdyż walka z karabinem w ręku wsparta była olbrzymią siłą ducha, wywodzącą się z wychowania i tradycji. Gdy na froncie walczyli żołnierze, w świątyniach, z różańcem w ręku, modlili się cywile.
Cud był to także jedności Narodu – w obliczu zagrożenia stanęli obok siebie, z karabinem na ramieniu, wszyscy Polacy, zespoleni jednym uczuciem: miłości do Ojczyzny.
W roku 1920 obroniliśmy nie tylko Polskę – postawiliśmy tamę bolszewizmowi, który zagrażał całej Europie. Zwycięska bitwa i cała wojna roku 1920 to jedna z najchlubniejszych kart naszych dziejów. Dzisiaj, w wolnej Polsce, celebrujemy 100 rocznicę tamtej wiktorii, z wdzięcznością wspominając bohaterów i pamiętając, że walka Dobra ze Złem nigdy się nie kończy. I dlatego, my – potomkowie herosów roku 1920 – musimy ciągle „zachowywać się, jak trzeba”.

- zapowiada specjalny dodatek historyczny poświęcony „Cudowi nad Wisłą” szef działu Historia Tomasz Łysiak.

Tygodnik Gazeta Polska dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Szczegóły dotyczące prenumeraty w czasie kwarantanny można znaleźć na stronie https://prenumerata.gazetapolska.pl/ oraz pod numerem telefonu 722 111 655.

W numerze plastusiowy komentarz Barbary Pieli

Gazeta Polska - tygodnik niepodległego Polaka

Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.