Michał Sz. - podający się za Małgorzatę Sz. "Margot" - podejrzany jest o dokonanie czynu chuligańskiego polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do 5 lat więzienia. W tej sprawie w połowie lipca, zgodnie z decyzją sądu, wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. W piątek sąd uwzględnił zażalenie prokuratora i zastosował wobec niego dwumiesięczny areszt tymczasowy. W sobotę Michał Sz. został doprowadzony do aresztu śledczego.

W związku z aresztem dla aktywisty w piątek przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją - zaatakowany został m.in. radiowóz. Policja zatrzymała 48 osób. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. czynnego udziału w zbiegowisku. 

Protest relacjonowało wiele mediów, w tym Radio Nowy Świat, które składa się m.in. z byłych dziennikarzy radiowej Trójki. W serwisach informacyjnych Radio Nowy Świat informowało o zatrzymaniu Michała Sz. - mężczyzny, co jest zgodne ze stanem faktycznym. Stację, a w szczególności Piotra Jedlińskiego, spotkała za to... ostra krytyka. 

- Jeżeli Margot oraz akolici tak bardzo apelują o poszanowanie wolności, to dlaczego nie szanują wolności mediów oraz mojej, jako osoby? Dlaczego chcą mi na siłę narzucić sposób postrzegania świata, zmuszając, żebym określał kogoś, kogo odbieram jako mężczyznę, zaimkami żeńskimi?

- dopytywał na Facebooku Jedliński, co podziałało na aktywistów LGBT i ich zwolenników, jak "płachta na byka".

W końcu radio wydało komunikat, przepraszając za nazywanie Michała Sz. mężczyzną.

- Zastosowana przez nas forma męskoosobowa („aktywista”) w odniesieniu do Margot była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń

- napisano na profilu Radia Nowy Świat (oświadczenie podpisali Magda Jethon, Anna Krakowska, Patrycja Macjon, Jan Chojnacki, Krzysztof Łuszczewski, Wojciech Mann i Jerzy Sosnowski), dodając, że " wpis Piotra Jedlińskiego jest jego prywatną opinią". 

Sprawa ma swoje dalsze konsekwencje. Wczoraj wieczorem poinformowano, że Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa spółki zarządzającej Radiem Nowy Świat. 

Sam Jedliński ogłosił, że... szuka pracy.

Odejście Piotra Jedlińskiego z Radia Nowy Świat wywołało lawinę komentarzy - również polityków.

Z kolei minister środowiska Michał Woś wywołał do tablicy... Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Zapytał, czy ten wstawi się za Piotrem Jedlińskim. Przypomniał też, że RPO interweniował w przeszłości w sprawie zwolnionych dziennikarzy.