Narodziła się w Polsce

„Ten ruch, ten pożar objął cały kraj”, „Było to jakby ocknięcie się całego społeczeństwa z letargu”,  „Polak nie może żyć bez wolności. Polak bez wolności umiera” – takie stwierdzenia padają w spocie towarzyszącym plenerowej ekspozycji „Tu rodziła się »Solidarność«”. Pod tym szyldem ogólnopolskie, regionalne i lokalne wystawy są prezentowane przez całe wakacje w 53 polskich miejscowościach. Najbliższa odsłona 14 sierpnia.

Pexels

Prawdziwy łańcuch biało-czerwonych ekspozycji obejmujący całą Polskę przygotował Instytut Pamięci Narodowej w ramach obchodów 40. rocznicy powstania Solidarności. – W tym wielkim zwycięstwie, jaką była, jaką jest polska Solidarność, mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd – podkreślają organizatorzy.

Cykl zainaugurowano 1 lipca w Mielcu oraz 17 innych miejscowościach (m.in. w Bydgoszczy, Koszalinie, Radomiu, Suwałkach). – To przed 40 laty o godz. 7.00 rano stanęły pierwsze wydziały w zakładach WSK-PZL Mielec. Uruchomiły w ten sposób lawinę, która spowodowała, że kilkanaście tygodni później Polska była już zupełnie innym krajem – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek, otwierając pierwszą ekspozycję.

Jak podkreślają organizatorzy, polska Solidarność była w 1980 r. iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiego imperium oraz uzależnionych komunistycznych państw na czterech kontynentach. To był triumf pokojowej siły ducha nad materialistycznym komunistycznym imperium zła. „»Solidarność« była owocem marzeń, cierpień i działań Polaków od Żołnierzy Wyklętych przez konspirację młodzieżową 1949–1956 po uczestników »polskich miesięcy«: Czerwca ’56, Millenium ‘66, Marca ’68, Grudnia ’70, Czerwca ’76. Nieocenione znaczenie przy powstaniu »Solidarności« z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r.” – czytamy na witrynie IPN poświęconej ekspozycji.

Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Za nami już dwa etapy prezentacji ekspozycji „Tu rodziła się »Solidarność«”. Najbliższa odsłona zaplanowana jest na piątek 14 sierpnia w następujących miejscowościach: Białystok, Brzeg, Gdynia, Jastrzębie-Zdrój, Konin, Kraków, Ostróda, Pionki, Piotrków Tryb., Puławy, Pułtusk, Stalowa Wola, Szczecin, Toruń, Wrocław. Tego dnia nastąpi także otwarcie wystawy w Gdańsku, na placu Solidarności. Tej lokalizacji w ubiegłym miesiącu sprzeciwiały się władze miasta, ale ostatecznie wydano pozwolenie na ustawienie gablot w tym symbolicznym miejscu.

Regionalne i lokalne części wystawy zawierają ogólny wstęp oraz informacje i zdjęcia przedstawiające działania Solidarności na danym terenie. Trasy wszystkich ekspozycji regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. Wówczas to zobaczymy 255 plansz, około 510 fotografii i dokumentów. Finał odbędzie się na placu Piłsudskiego – tam, gdzie w 1979 r. słynne słowa wypowiedział Jan Paweł II, budząc w Polakach solidarność, dumę i poczucie własnej wartości.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, GPC

Anna Krajkowska
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo