Jan Mackiewicz – zamordowany przez bolszewików sołtys wsi Masiewo

9 sierpnia 2020 r. w miejscowości Narewka w 100. rocznicę śmierci Jana Mackiewicza, zamordowanego przez bolszewików sołtysa wsi Masiewo, odbyły się uroczystości pogrzebowe, a następnie złożenie na cmentarzu parafialnym jego szczątków, ekshumowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w 2019 roku.

A.P./IPN

Ceremonia pogrzebowa została poprzedzona wystawieniem przy trumnie Jana Mackiewicza warty 18. Pułku Rozpoznawczego. Msza Święta koncelebrowana była pod przewodnictwem ks. prałata dr. Zbigniewa Rostkowskiego, kanclerza i wikariusza generalnego diecezji drohiczyńskiej. Nabożeństwo zainaugurowała pieśń autorstwa ks. Karola Dąbrowskiego „Ojczyzno ma”. Słowa utworu stały się motywem przewodnim późniejszego kazania poświęconego Janowi Mackiewiczowi oraz konieczności odkrywania prawdy historycznej. Ksiądz kanclerz na zakończenie swojego wystąpienia podkreślał zasługi sołtysa Masiewa dla ojczyzny jako ziem jego przodków, wspólnoty narodowej i kultury. Po Eucharystii głos zabrał prof. Krzysztof Szwagrzyk, który podkreślił konieczność upamiętniania bohaterów narodowych.

W asyście wojskowej szczątki Jana Mackiewicza złożono w mogile na cmentarzu parafialnym w Narewce. Nagrobek został ufundowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Inskrypcja na pomniku została zaczerpnięta z pierwszego nagrobka, który znajdował się w Puszczy Białowieskiej. Parafia w Narewce to również rodzinne tereny Danuty Siedzikówny „Inki” – sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, zamordowanej przez komunistów w sierpniu 1946 roku. Prof. Szwagrzyk złożył kwiaty na jej pomniku znajdującym się na terenie miejscowego kościoła i minutą ciszy uczcił jej pamięć.

 

Źródło: ipn.gov.pl

#Jan Mackiewcz #Masiewo #zbrodnie sowieckie #Inka #prof. Krzysztof Szwagrzyk

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo