Informowaliśmy pod koniec czerwca, że w polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja będzie gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc ma wynosić nawet 3500 MW! „Inwestycje w morskie farmy wiatrowe mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej, a także gospodarczej naszego kraju” – mówił wówczas Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Potwierdzeniem tych słów jest najnowszy raport o sytuacji w branży – niedawno opublikowany przez Global Offshore Wind Report GWEC. Obserwowany jest jej systematyczny rozwój, a 2019 r. określony został jako najlepszy w historii. Na dowód takiej tezy podano konkretne dane.

Ogólna moc morskich wiatraków wzrosła o 6,1 gigawatów, a przez to globalna wynosi obecnie nieco ponad 29 gigawatów. Oczywiście na tym nie koniec. W obecnym roku, a także przez najbliższe lata, są planowane kolejne inwestycje. Jak twierdzą autorzy raportu Global Wind Energy Council (GWEC), do 2030 r. moc farm wiatrowych na morzu będzie wynosiła aż 234 GW.
Spory przyczynek do tego będą miały również polskie farmy. Jak już informowaliśmy, budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku składa się z trzech etapów: elektrowni Baltica 1 (moc do 896 MW), Baltica 2 (1498 MW), Baltica 3 (1045 MW).
Z kolei cytowany w depeszy Polskiej Agencji Prasowej o raporcie GWEC, kierownik programu „Klimat i energia" think-tanku WiseEuropa Aleksander Śniegocki zapewnia, że branża offshore szybko staje się jednym z głównych segmentów globalnej energetyki.

- Polska ma potencjał, by na tym skorzystać zarówno jako odbiorca szybko taniejącej, zeroemisyjnej energii elektrycznej, a także dostawca rozwiązań w łańcuchu wartości morskiej energetyki wiatrowej. Obecnie kluczowe jest dokończenie prac nad ustawą offshore oraz przedstawienie długoterminowej, ambitnej wizji rozwoju branży w Polsce, spójnej z budową gospodarki neutralnej klimatycznie

 – ocenił Śniegocki.

Autorzy raportu GWEC zwracają również uwagę, że pandemia koronawirusa, mająca fatalny wpływ na funkcjonowanie wielu dziedzin życia, w tym także gospodarczego, akurat w branży morskich farm wiatrowych nie wywołała negatywnych skutków.