Portal niezalezna.pl dotarł do listu otwartego podpisanego przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze” z różnych działów, w którym wyrażają oni sprzeciw zwolnieniu kolegi redakcyjnego Cezarego Gmyza.

Poniżej publikujemy cały list:

Warszawa 06.11.2012

Do Pana Grzegorza Hajdarowicza

Prezesa Zarządu Presspublica sp. z o.o.

List otwarty

Jako pracownicy i współpracownicy "Rzeczpospolitej" wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec ostatnich decyzji zarządu i rady nadzorczej Presspubliki. Nie zgadzamy się na obarczanie całą winą za publikację "Trotyl na wraku tupolewa" z dnia 30 października 2012 dziennikarza Cezarego Gmyza i kierownika działu krajowego Mariusza Staniszewskiego. Zwłaszcza w sytuacji, gdy o publikacji tekstu zdecydował osobiście redaktor naczelny Tomasz Wróblewski, a o wszystkim wiedział pierwszy zastępca Andrzej Talaga, który pozostaje na stanowisku. Nie wiemy też, jakimi przesłankami kierował się właściciel firmy, wyrzucając z pracy wicenaczelnego Bartosza Marczuka, który w tygodniu gdy ukazał się tekst przebywał na urlopie.

Wyrażamy głębokie zaniepokojenie tą sytuacją. Stawia ona pod znakiem zapytania sens całej naszej pracy. Dziennikarstwo to dziedzina w dużej mierze oparta na zaufaniu - do informatorów, źródeł, ale również do kierownictwa redakcji, które w sytuacji kryzysowej powinno stać po stronie dziennikarza. Cezary Gmyz takiego wsparcia nie otrzymał. Przeciwnie - nie czekając na wyjaśnienia, bez jego wiedzy redakcja tuż po konferencji prokuratury wojskowej opublikowała oświadczenie, w którym przyznała się do pomyłki, a później się z tego częściowo wycofała. Aby dziennikarz mógł w sposób rzetelny wykonywać swój zawód musi być pewny, że w przypadku prób nacisków, zwłaszcza politycznych spotka się ze wsparciem swoich pracodawców. Takie bezpieczeństwo pracy stanowi fundament zawodu dziennikarza.

Naszym obowiązkiem jest patrzenie władzy na ręce, kontrolowanie jej działań, zadawanie niewygodnych pytań, a także publikowanie nawet najbardziej kontrowersyjnych tekstów. Dlatego zasadne jest pytanie czy będzie to obecnie możliwe w "Rzeczpospolitej". Obawiamy się, że dziennikarze mogą zostać pozbawieni niezbędnego wsparcia redakcji wobec ewentualnych nacisków.

Dotychczasowe deklaracje zarządu firmy, które znamy jedynie z zamieszczanych w Internecie oświadczeń nie rozwiewają naszych wątpliwości. Dlatego prosimy o pilne spotkanie z Prezesem Zarządu Grzegorzem Hajdarowiczem. Chcemy też dodać, że właściciel ma prawo zatrudniać i zwalniać kogo chce. Ale jako dziennikarze, którzy przez lata pracowali na wiarygodność tytułu mamy prawo do wyrażenia własnej opinii, co niniejszym czynimy.


Artur Grabek (dział krajowy "Rz")

Wojciech Wybranowski (dział krajowy "Rz")

Eliza Olczyk (dział krajowy "Rz")

Ewa K.Czaczkowska (dział krajowy "Rz")

Joanna Ćwiek (dział krajowy "Rz")

Jarosław Stróżyk (dział krajowy "Rz")

Grażyna Zawadka (dział krajowy "Rz")

Marek Kozubal (dział krajowy "Rz")

Kamila Baranowska (dział krajowy "Rz")

Janina Blikowska (dział krajowy "Rz")

Kamilla Gębska (dział krajowy "Rz")

Izabela Kacprzak (dział krajowy "Rz")

Jarosław Kałucki (dział krajowy "Rz")

Piotr Kobalczyk (dział krajowy "Rz")

Oskar Górzyński (dział krajowy "Rz")

Wojciech Stanisławski (dział Opinii "Rz")

Matylda Młocka (dział Opinii "Rz")

Beata Zubowicz (dział Opinii "Rz")

Piotr Skwieciński (publicysta "Rz" i "Uważam Rze")

Rafał A.Ziemkiewicz (publicysta "Rz" i "Uważam Rze")

Piotr Zaremba (publicysta "Rz" i "Uważam Rze")

Piotr Gursztyn (publicysta "Rz" i "Uważam Rze")

Piotr Semka (publicysta "Rz" i "Uważam Rze")

Piotr Zychowicz (publicysta "Rz")

Jerzy Haszczyński (kierownik działu zagranicznego "Rz")

Anna Gwozdowska ("Przekrój")

Grażyna Raszkowska("Przekrój")

Antoni Trzmiel (WsieciOpinii.rp.pl)

Maciej Rosalak (redaktor "Rz", "Uważam Rze. Historia")