"Kochasz swoje rośliny, ale masz ochotę na coś nowego? Odwiedź nas w siedzibie na Mickiewicza i wymień się roślinką!"

- zachęca w mediach społecznościowych Galeria Arsenał, która realizuje akcję "Wymiennik - natura, sztuka, edukacja". Jak podają organizatorzy, "ideą jest spotkanie, wspólna praca i wymiana doświadczeń, myśli i pomysłów".

"Wymienianie się jest wartościowe! Dzięki wymianie zyskujemy potrzebniejsze nam rzeczy, doświadczenia, a nawet wiedzę, umiejętności czy talenty. Również warsztaty oraz odbiór i dzielenie się sztuką są niezwykłą wymianą"

- wyjaśniają.

Do końca roku można przynieść do galerii swoją roślinę, najlepiej w małej doniczce i wymienić na taką, której brakuje w domowym kwietniku lub też zostawić nadwyżkę swoich roślin dla innych. Podobnie działa "wymiennik" sztuki - można przynieść dzieło nawiązujące do natury.

Jak powiedziała jedna z organizatorek Justyna Kołodko-Bietkał, projekt został wymyślony przed pandemią i na początku nie wiadomo było czy idea "wymiennika" się sprawdzi, ale jak się okazało - zainteresowanie jest. Dodała, że do tej pory ponad 20 roślin znalazło nowe domy, kilka wciąż na nie czeka.

Z jej obserwacji wynika, że większość osób przychodzi z chęcią wymiany czy to rośliny czy dzieła sztuki niż tylko pozostawienia ich dla innych.

"Jednak zdarzyły się kilka razy sytuacje, że ktoś przyszedł się wymienić, a ostatecznie nie wziął żadnej rośliny, bo okazało się, że ma w domu już wszystkie"

- wyjaśniła Kołodko-Bietkał.

W ramach przedsięwzięcia "Wymiennik" do końca wakacji można też skorzystać m.in. z otwartej pracowni malarskiej, natomiast we wrześniu planowane są warsztaty fotograficzne.

Projekt został dofinansowany przez MKiDN.